A

Praktické skúsenosti z archívov.
Adam20
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 29 Máj 2020, 21:24
Predkovia z oblasti: Turzovka

P
Naposledy upravil/-a Adam20 v 12 Jan 2024, 13:11, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Adam20 napísal: 27 Apr 2021, 19:06 Pekný podvečer všetkým!
Mám viacero otázok a preto sa pokúsim ich detailnejšie rozpísať.
Takže... Vo štvrtok idem prvý krát do archívu, konkrétne v Čadci. Mám záujem prelustrovať matriky z Turzovky, od roku 1896 do roku 1914 (od 1915 je to všetko na matrike v Turzovke).
O poplatku 2€ za každý predložený zväzok som vedel a preto som sa pri komunikácii s archívom pýtal, koľko kníh to obdobie obsahuje, aby som si vedel zabezpečiť dostatok kolkov. Odpoveď ma mierne šokovala, v období 1896-1914 majú z Turzovky 11 kníh narodených, 5 kníh sobášov a 7 kníh úmrtí. Neviem si to dobre vysvetliť, pretože by sa malo jednať o tie hrubé "kroniky", ktoré sa zapíšu raz za veľa rokov. Preto ma zarazilo, že z toho obdobia 18 rokov majú 11 kníh narodených atď atď. Mám to chápať tak, že archív úmyselne rozdelil pôvodnú "kroniku" na viac menších častí, aby jednoducho povedané, viac zarobili? Predsa len, dokopy 23 kníh, krát 2€,čiže 46€ za kolky len taký fukot🙂.
V prvom rade, prosím - nejde o kroniky!!!!
V druhom rade k Vašej otázke počtu matrík...Neviem, či ste videli štruktúru obecných matrík z rokov 1895-1906. Každé narodenie, každé úmrtie je na zvlášť strane, sobáš dokonca na dvoch stranách. Ak vezmeme v úvahu, že Turzovka s pridelenými obcami k matričnému obvodu nie je len nejaká dedina, tak toho musí byť dosť. Nedokážem si predstaviť, ako by archív "delil" matriky, aj to iba kvôli zárobku. To sú viazané knihy! Malá rada: obvykle sú k týmto matrikám, obzvlášť vo väčších matričných obvodoch zvlášť indexy. Vyžiadajte si najskôr tie a uvidíte, čo a koľko potrebujete.
Adam20 napísal: 27 Apr 2021, 19:06 Teraz tá dôležitejšia nejasnosť. Pani z archívu len tak mimochodom v inštrukciách spomenula, že vstup dovolený len s vlastným perom a papierom, fotenie nie je vraj dovolené. Lenže ja som ma stránke archívu a aj Ministerstva vnútra SR čítal(tuším v rámci bádateľského poriadku), že fotenie je povolené, akurát sa platí za dotenie suma 13,27€ za každý začatý deň, a vypisuje sa k tomi extra žiadosť. Tak ako to vlastne je? Ak to takto stojí na všetkých stránkach a aj v bádateľskom poriadku, tak by mi mali dovoliť fotiť, či? Samozrejme, žiadosť ochotne vypíšem a poplatok ochotne zaplatím. Ide mi aj o údaje ako také, ale rád by som tieto originály mal aj nafotené.
Za každú radu ďakujem🙂
Pekný zvyšok dňa
Bielčik Adam
Fotenie nie je dovolené vo všeobecnosti, ako by si niekto predstavoval, preto Vám to povedala. Vy to však máte naštudované, takže pred začiatkom štúdia požiadate o súhlas s fotením. Oni to nepovažujú za poplatok za fotenie, ale poplatok za udelenie súhlasu na fotenie :) Odporúčam nepoužívať blesk a o tejto skutočnosti vopred informovať aj pracovníčku bádateľne.
Adam20
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 29 Máj 2020, 21:24
Predkovia z oblasti: Turzovka

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, opäť som sa dozvedel nirčo nové🙂
Napísať odpoveď