Otázka a nejasnosti o archívoch a matrikách.

Praktické skúsenosti z archívov.
Adam20
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 29 Máj 2020, 21:24
Predkovia z oblasti: Turzovka

Pekný podvečer všetkým. Mám niekoľko takých viac všeobecných otázok o archívoch a matrikách, sú to skôr nejasnosti.

1, Ak to správne chápem, do roku 1895 existovali len CIRKEVNÉ matriky, ktoré sa okolo roku 1950 znárodnili a odňali cirkvám. Kde putovali tieto cirkevné matriky? V mnohých týchto matrikách nachádzam aj dodatočné zápisy (poznámky) zo 60.tych a 70.tych rokov. Kto to dopisoval, ak už boli matriky odňaté cirkvi?

2, V archíve sa mi stalo v rokoch 1895-1915 viackrát, že som narodenie dieťaťa nenašiel, ani 5 rokov hore dolu, pozorne som sledoval poznámky o opravách mien rodičov (či namiesto otca Jozefa, ktorý je správny nebolo zapísané napríklad Juraj a podobne) a nič, iné miesto narodenia môžem na 100% vylúčiť, posledných 7 generácii mojej rodiny stále sídlilo na tom istom mieste. Pani archivárka spomínala, že zapisovanie do štátnej matriky nebolo povinné, môže to byť dôvodom? Zvláštne je, že nejaký pár mal medzi rokmi 1895-1915 napr 8 detí, pričom 6 ich tam bolo a 2 nie. Aj ak to nebolo povinné, príde mi zvláštne niektoré deti dať zapísať a niektoré nie. Dokonca som si všimol zápis o narodení z roku 1907, pričom dieťa bolo narodené 1892, zvláštne, či?

3, Je známe, kedy dochádzalo k prečíslovaniu bydlísk (domov)? Stalo sa mi, že istý počet detí sa narodil na 1 čísle a ďalšie už na inom a určite to boli deti tých istých rodičov. Dokonca, niekedy sú bydliská zapísané 2, ako dve čísla oddelené lomkou, napr. Turzofalva 367/1231. Toto má nejaký dôvod?

4, Ak by som sa rozhodol navštíviť Štátny archív v Bytči (matriky Turzovky), tak mi poskytnú len mikrofilmy (teda to, čo je na FS), alebo mi dajú do rúk aj originálne matriky (kniha vo fyzickej forme)? Máte s týmto niekto skúsenosť? Často sa mi stalo, že dôležitý údaj bol dopísaný v poznámke a skenovanie spôsobilo, že je vidno napr. dátum a rok nie, tak preto ten záujem o originály. Alebo Vás niekoho poslali s touto požiadavkou kade ľahšie s tým, že to je dostupné?

5, Ešte k tej Bytči. Z Turzovky sú na FS dostupné narodenia 1799-1895, úmrtia 1775-1895 a sobáše 1775-1895 (respektíve do asi februára 1896).V Bytči mi poskytnú len tieto roky? Alebo sa z Turzovky zachovalo toho viac? Je nejaký overiteľný rok, od ktorého sa v Turzovke "zapisovalo"? Tuším som na nejakej knihe o histórii Turzovky zazrel len záber z jednej strany matriky a hore bolo klasické Anno Domini a rok 169x, skrátka koniec 17.teho storočia. Takéto staré matriky sú v Bytči? Ak áno a nie sú na FS, poskytujú sa bádateľom originály? Alebo (vzhľadom na vek) to majú oni v digitálnej forme a tú mi poskytnú?

6, Čo sa týka cirkevných matrík od roku 1896, máte nejaké skúsenosti s bádaním? Sú na farách kňazi ochotní niečo takéto sprístupniť? Prípadne fotiť originály? Predsa len, v tej cirkevnej musia byť aj tí, čo v štátnej matrike nie sú, nakoľko tu na horných Kysuciach bola "pokrstenosť" kľudne aj 100, alebo 99,99%.

Nie som až tak skúsený, preto aj tie moje otázky môžu znieť primitívne, no tieto veci mám rád ujasnené. Mnohé odpovede na otázky by sa dali získať aj oficiálnou cestou a síce kontaktovať daný úrad/archív/faru, no preto sa pýtam tu, lebo ma zaujímajú práve tie VAŠE postrehy a skúsenosti🙂 Za každú odpoveď alebo bonusový postreh/radu budem vďačny.

S pozdravom
Bielčik Adam.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pokúsim sa odpovedať, na všetko asi nie.
Adam20 napísal: 21 Máj 2021, 20:09 1, Ak to správne chápem, do roku 1895 existovali len CIRKEVNÉ matriky, ktoré sa okolo roku 1950 znárodnili a odňali cirkvám. Kde putovali tieto cirkevné matriky? V mnohých týchto matrikách nachádzam aj dodatočné zápisy (poznámky) zo 60.tych a 70.tych rokov. Kto to dopisoval, ak už boli matriky odňaté cirkvi?
Boli prevzaté na matričné úrady vtedajších miestnych/mestských národných výborov a o tri roky neskôr do archívov. Neduhom je, že pri niektorých rešeršiach sa našli jedinci, ktorí si vpisovali priamo do matrík poznámky a ničili ich tak. často môžu byť tieto poznámky nesprávne.
Adam20 napísal: 21 Máj 2021, 20:09 2, V archíve sa mi stalo v rokoch 1895-1915 viackrát, že som narodenie dieťaťa nenašiel, ani 5 rokov hore dolu, pozorne som sledoval poznámky o opravách mien rodičov (či namiesto otca Jozefa, ktorý je správny nebolo zapísané napríklad Juraj a podobne) a nič, iné miesto narodenia môžem na 100% vylúčiť, posledných 7 generácii mojej rodiny stále sídlilo na tom istom mieste. Pani archivárka spomínala, že zapisovanie do štátnej matriky nebolo povinné, môže to byť dôvodom? Zvláštne je, že nejaký pár mal medzi rokmi 1895-1915 napr 8 detí, pričom 6 ich tam bolo a 2 nie. Aj ak to nebolo povinné, príde mi zvláštne niektoré deti dať zapísať a niektoré nie. Dokonca som si všimol zápis o narodení z roku 1907, pričom dieťa bolo narodené 1892, zvláštne, či?
Rodičia mali oznamovaciu povinnosť, pretože povinné a zákonné boli iba štátne matriky. Ak niekto neohlásil matričnú udalosť, je to priekak, ale s tým už nič nenarobíme, je pravdepodobné, že táto matričná udalosť je ale zachytená v cirkevnej matrike (viď však bod 6).
Adam20 napísal: 21 Máj 2021, 20:09 3, Je známe, kedy dochádzalo k prečíslovaniu bydlísk (domov)? Stalo sa mi, že istý počet detí sa narodil na 1 čísle a ďalšie už na inom a určite to boli deti tých istých rodičov. Dokonca, niekedy sú bydliská zapísané 2, ako dve čísla oddelené lomkou, napr. Turzofalva 367/1231. Toto má nejaký dôvod?
Na území Slovenska došlo viackrát k prečíslovaniu (podľa toho, čo mi povedali v archíve katastra), na rozdiel od Čiech, takže to býva dosť problém odsledovať.
Adam20 napísal: 21 Máj 2021, 20:09 4, Ak by som sa rozhodol navštíviť Štátny archív v Bytči (matriky Turzovky), tak mi poskytnú len mikrofilmy (teda to, čo je na FS), alebo mi dajú do rúk aj originálne matriky (kniha vo fyzickej forme)? Máte s týmto niekto skúsenosť? Často sa mi stalo, že dôležitý údaj bol dopísaný v poznámke a skenovanie spôsobilo, že je vidno napr. dátum a rok nie, tak preto ten záujem o originály. Alebo Vás niekoho poslali s touto požiadavkou kade ľahšie s tým, že to je dostupné?

Dostal som aj originál matriky, ak som preukázal, že na danom snímku sú záznamy prekryté a nie je urobený duplicitný snímok s odokrytím záznamov.
Adam20 napísal: 21 Máj 2021, 20:09 5, Ešte k tej Bytči. Z Turzovky sú na FS dostupné narodenia 1799-1895, úmrtia 1775-1895 a sobáše 1775-1895 (respektíve do asi februára 1896).V Bytči mi poskytnú len tieto roky? Alebo sa z Turzovky zachovalo toho viac? Je nejaký overiteľný rok, od ktorého sa v Turzovke "zapisovalo"? Tuším som na nejakej knihe o histórii Turzovky zazrel len záber z jednej strany matriky a hore bolo klasické Anno Domini a rok 169x, skrátka koniec 17.teho storočia. Takéto staré matriky sú v Bytči? Ak áno a nie sú na FS, poskytujú sa bádateľom originály? Alebo (vzhľadom na vek) to majú oni v digitálnej forme a tú mi poskytnú?
Všímajte si na FS katalóg. Tam sú všetky filmy (hoc aj nedostupné, ale vidíte, čo všetko nafilmovali). V archíve tak dostanete aj tie filmy, ktoré nie sú sprístupnené na FS.
Adam20 napísal: 21 Máj 2021, 20:09 6, Čo sa týka cirkevných matrík od roku 1896, máte nejaké skúsenosti s bádaním? Sú na farách kňazi ochotní niečo takéto sprístupniť? Prípadne fotiť originály? Predsa len, v tej cirkevnej musia byť aj tí, čo v štátnej matrike nie sú, nakoľko tu na horných Kysuciach bola "pokrstenosť" kľudne aj 100, alebo 99,99%.
S rímskokatolíckymi kňazmi máme prevažne negatívnu skúsenosť, sú maximálne neochotní, dokonca na niektorých farách majú najstaršie matriky, ktoré zatajili a neodovzdali do archívov a ani Vám ich neposkytnú. Nemajú takú povinnosť, pretože tieto matriky sú majetkom cirkvi.
Adam20
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 29 Máj 2020, 21:24
Predkovia z oblasti: Turzovka

Veľká vďaka za odpovede, znovu som sa dozvedel veci, čo ma posunú vpredu🙂. Čo sa týka fary v Turzovke, hádam to dopadne lepšie ako skúsenosti iných, môj známy tam čosi hľadal asi 2 dozadu a že terajší kňaz je v tomto smere veľmi ochotný a nápomocný, ostáva len dúfať🙂.
Napísať odpoveď