Sčítacie hárky 1930 - presnosť údajov

Praktické skúsenosti z archívov.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Viem že už existuje téma ohľadne sčítania 1930, ale tá rieši zverejnenie hárkov, nie ich obsah, tak som si dovolila založiť túto.

Z archívu mi zaslali hárky predkov a prekvapilo ma, že takmer žiaden dátum nebol uvedený presne. Pri niektorých sa jednalo dokonca o roky. A tak by ma zaujímalo, ako sa získavali údaje od osôb? Museli dokladať nejaké dokumenty, ako napríklad rodné listy, sobášne listy, úmrtné listy manželov alebo údaje len diktovali spamäti?

Jedna osoba uviedla napríklad rok svojho ovdovenia takmer o 20 rokov mimo, a tak mi vyhľadanie reálneho zápisu v matrike trvalo trochu dlhšie...Myslela som si, že údaje z tohto sčítania mi môžu pomôcť, ale zdá sa, že skôr dopletú. Máte aj vy takú skúsenosť?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

lenle napísal: 24 Júl 2021, 00:07 ... prekvapilo ma, že takmer žiaden dátum nebol uvedený presne. Pri niektorých sa jednalo dokonca o roky. A tak by ma zaujímalo, ako sa získavali údaje od osôb? Museli dokladať nejaké dokumenty, ako napríklad rodné listy, sobášne listy, úmrtné listy manželov alebo údaje len diktovali spamäti?
...
Ešte počas 2. svetovej vojny, keď potrebovali ľudia doložiť nežidovský pôvod, nechávali si vystavovať svoje krstné listy a krstné listy predkov na farách, ergo neexistovalo, že by ho mali automaticky u seba ani viac ako 10 rokov po tomto sčítaní. Čiže údaje zadávali spamäti a tak to aj vyzerá.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Tak to je veľmi zaujímavé, vôbec som netušila, že nebolo zvykom vlastniť nejaké úradné osobné dokumenty. A veru podľa záznamov to vyzerá tak, že ľudia mali vãčšie starosti ako pamätať si svoj dátum narodenia.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ja mám zase skúsenosť, že mnohokrát bol rok narodenia posunutý o 1 rok, ale deň a mesiac súhlasili.

Treba si uvedomiť, že všeobecná vzdelanosť u bežných občanov nebola taká ako dnes a mnohí ani presne nepoznali presný rok, len podľa oslavy narodenín vedeli deň a mesiac. A možno to ani v bežnom živote potrebovať nemuseli, farské záznamy boli robené hlavne ako "pracovný výkaz" farárov a dokumentácia ich činnosti a stavu obyvateľstva z hľadiska viery v danej farnosti.
Napísať odpoveď