Vojensky historicky archiv v BA

Praktické skúsenosti z archívov.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Pre ucelenie informacii zverejnujem prepis listu z VHA:

Na Vašu žiadosť Vám oznamujem, že na vyhľadanie kmeňových dokladov žiadanej osoby je nutné zaslať celé meno dotyčného, jeho dátum narodenia a miesto narodenia. Bez uvedenia celého mena a aspoň roka narodenia sa kmeňové doklady nedajú vyhľadať.
Zároveň Vám oznamujem, že v tunajšom archíve sú uložené iba kmeňové doklady vojakov a poddôstojníkov ročníkov narodenia 1911 – 1920.
Pokiaľ bola žiadaná osoba ročník narodenia 1921 a mladší, odporúčam Vám obrátiť sa na Vojenský archív – centrálna registratúra, Univerzitné námestie č. 2, 917 01 Trnava, Slovenská republika (e-mail: va-cr@mod.gov.sk), kde by mali byť tieto doklady uložené. Tiež sú tam uložené doklady dôstojníkov.
Ak bola dotyčná osoba ročník narodenia starší ako 1911 – teda 1910, 1909 atď., musíte sa obrátiť na Vojenský ústředný archiv, Sokolovská č. 136, 186 00 Praha 8 – Karlín, Česká republika (e-mail: podatelna@vuapraha.cz). V tomto archíve sú uložené aj zoznamy legionárov z 1. svetovej vojny.
Samotné archívne dokumenty vyhľadávajú pracovníci archívu. Dokumenty však môžete dostať na štúdium na bádateľni. Bližšie údaje o bádateľni, zoznam všetkých archívnych fondov a zbierok nájdete na stránke www.vhu.sk, sekcia Vojenský historický archív.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Tiež doplním informácie z VHA. Žiadal som o kmeňové doklady môjho predka (ročník 1920), ktorý mal slúžiť v 2. svetovej vojne. Nič mi však nenašli. Položil som doplňujúcu otázku, či sa tieto dokumenty mohli NEzachovať.

Ich odpoveď:
Žiaľ, je možné, že doklady vojakov z druhej svetovej vojny sa nezachovali, niektorí dokonca aj keď majú základný prvý list (meno, priezvisko, narodenie, výška, váha, dátum odvodu atď...) nič viac k tomu nemajú, ani povinnú vojenskú službu. Ďalší nemajú údaje o účasti bojoch, alebo o zajatí, aj keď to príbuzní môžu doložiť inými dokumentami. Iní nemajú vôbec nič. Koncom vojny sa doplňovacie okresné veliteľstvá často sťahovali, v rýchlosti, zmätku, často pri náletoch, takže je pochopiteľné, že nie všetky dokumenty sa podarilo už vtedy preniesť...
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Chcem sa spýtať, ako je to s prístupom a osobnými údajmi ku kmeňovým listom uloženým vo VHA (1911-1920). Na stránke majú uvedené, že musím byť priamy predok a treba to dokladovať, ale neplatí tu náhodou zákon o archívoch, že po 90 rokoch je to voľné ?
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

david napísal:Chcem sa spýtať, ako je to s prístupom a osobnými údajmi ku kmeňovým listom uloženým vo VHA (1911-1920). Na stránke majú uvedené, že musím byť priamy predok a treba to dokladovať, ale neplatí tu náhodou zákon o archívoch, že po 90 rokoch je to voľné ?
V Trnavskom archive som pre rocnik 1922 dokladal viacero dokumentov. Kedze sa to netykalo priameho pribuzneho (bol to dedkov brat), musel som mat splnomocnenie priameho pribuzneho a jeho rodny list, kvoli dokazaniu pribuznosti. Naviac som potreboval umrtny list hladanej osoby. Ten mi vystavili priamo na obecaku, stacilo im povedat v akom pribuzenskom vztahu som.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Práve o to mi ide, aby som sa vyhol tejto tortúre, ktorá má aj svoje náklady. Zistiť ochotného žijúceho priameho potomka, vybaviť rodné a úmrtné listy, splnomocnenie u notára, nehovoriac o cestovaní, keď bývajú na inom konci republiky. A to len kvôli tomu aby som sa dostal k takmer storočným záznamom.

Viem, že vo VÚA v Prahe sa ku kmeňovým listom dá dostať bez problémov, lebo majú 100 rokov a viac. U nás hovorí Zákon o archívoch
§ 13
Obmedzenie prístupu

(5) Prístup k osobným údajom v archívnych dokumentoch je možný
a) po uplynutí 90 rokov od vzniku záznamu, ak osobitný zákon alebo medzinárodná zmluva neustanovuje inak, alebo
b) po predložení písomného súhlasu s osvedčeným podpisom fyzickej osoby, o ktorej osobné údaje ide, alebo jej zákonného zástupcu, alebo blízkej osoby, ak táto fyzická osoba už nežije.
preto si myslím, že to čo je už vo VHA(1911-1920) by malo byť voľné a to čo je vo VACR(1920-), čo je vlastne ešte živý archív nech je obmedzené.
Napísať odpoveď