Domovské listy v období II.sv.v

Praktické skúsenosti z archívov.
constance4
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 25 Mar 2013, 23:12
Bydlisko: Praha

Ahojte!

V trenčianskom archíve som našla zbierku domovských listov z rokov cca 1930-1948 pre obec Dolné Srnie, odkiaľ pochádza moja rodina. Tak som Vám chcela napísať, že možno majú v iných oblastných archívoch takéto domovské listy aj pre iné obce. A že sú veľmi super, pretože žiadatelia o domovskú prísluštnosť sa väčšinou narodili po roku 1895 a dokladali meno datum narodenia svojho otca a deda (niekde i pradeda a dátum sobášov) , takže je to super zdroj.

Tak som si nechala veselo okopírovať všetkých geržov z dediny.

A TERAZ PROBLÉM!!!

Možno my, vášniví genealógovia, vieme, kedy sa narodili naší starí otcovia (aj prastarí, aj sesternica z piateho kolena), ale skúste sa to opýtať bežných smrteľníkov vo svojom okolí. U mňa prepadák - nikto nevedel celý dátum, len odhadovali rok.

A preto sú tieto domovské listy len malou barličkou a bacha na ne!

Uvádzam jeden odstrašujúci príklad (neuvádzam celé dátumy,ale sú tam):

Domoský list č.1
Ján *1905 - jeho otec Ján *1878 a jeho starý otec Juraj *1846
Domovský list č.2
Štefan *1908 - jeho otec Ján *1878 (takže bratia, aj rovnaké číslo domu) ALE , starý otec Juraj *1837

no a podľa matriky (krstov aj sobášov) mal otec Ján rodičov Juraja a Evu a Juraj sa narodil v roku 1839.

Chýb je tam veľa, dokonca pri jednom sa pomýlili u toho istého človeka, keď žiadal o rok znova.

Takže bacha!
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Super, vdaka za ideu!
S tymi rokmi to bolo asi ako v case supisu v r. 1869 - tiez to tam kolise, kedze to nikto neporovnaval s matrikami. A pravda je to s tou pamatou - ved si len vezmime, kolki z nas si pamataju roky (nieze datumy) narodenia niektorych nasich blizkych :-)
constance4
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 25 Mar 2013, 23:12
Bydlisko: Praha

No ale však to, že oni (tí zapisovatelia) to porovnávali s matrikami, lebo tí iní Jurajovia sa naozaj narodili! Len to nebol ten správny, a už som raz aj našla že tie dopísané mini dátumiky v matrikách neboli správne!
lubos
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 23 Okt 2012, 00:58

V trenčianskom archíve som tiež pred časom našiel dokument, ktorý mi pomohol ku genealógii rodiny. Pradedo žil a pracoval v Trenčianskej Teplej, ale v evidencii obyvateľov obce nebol zapísaný. Jeho pôvod,miesto narodenia nebol istý, presnejšie známy ani v rodine. Až v dokumente "Index príslušníkov obce Trenčianska Teplá(prijatých a pôvodom príslušných)", ktorý bol z obdobia medzi dvoma svetovými vojnami a bol v trenčianskom archíve, som našiel okrem mena, priezviska, dátumu narodenia(bol správne zapísaný) aj odkaz na domovský list a pôvod pradeda- teda obec odkiaľ pradedo prišiel. Napísal som na príslušný archív v Čechách(SOA Zámrsk); uviedol som vierovyznanie, dátum narodenia, zistenú obec- ako indíciu miesta narodenia pradeda. Mal som dvojnásobné šťastie.lebo V archíve boli ochotní a pozreli do matriky a potvrdili že pradedo sa naozaj narodil v zistenej obci. Dnes sú už matriky tejto obce digitalizované, takže som z domáceho pohodlia mohol bádať v matrikách aj ďalej. :D
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
informácia o existencii takýchto listín ma veľmi zaujala - chcel by som sa preto spýtať na bližšie informácie ohľadom týchto domovských listov. Mali by byť uložené v štátnych archívoch, alebo na okresných pobočkách? U nás, v Prešove, o vedení takýchto záznamov nemajú žiadne informácie. Vie niekto, aký orgán mal na starosti vydávanie takýchto dokladov (aby som vedel, v akom fonde by som to mal hľadať)?
Takéto listiny by mi pomohli najmä pri bádaní po predkoch zo slovensko- poľského pohraničia: išlo by o obce Havranec, Dlhoňa, Ciechania a Huta Polánska, nakoľko je zachovalosť matrík z tejto oblasti mizivá - väčšinu informácií mám len zo štátnych matrík, cirkevné matriky sa dochovali len vo fragmentoch.
Za odpovede vopred ďakujem.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
lubos
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 23 Okt 2012, 00:58

patricius95 napísal:Dobrý deň,
informácia o existencii takýchto listín ma veľmi zaujala - chcel by som sa preto spýtať na bližšie informácie ohľadom týchto domovských listov. Mali by byť uložené v štátnych archívoch, alebo na okresných pobočkách? U nás, v Prešove, o vedení takýchto záznamov nemajú žiadne informácie. Vie niekto, aký orgán mal na starosti vydávanie takýchto dokladov (aby som vedel, v akom fonde by som to mal hľadať)?
Takéto listiny by mi pomohli najmä pri bádaní po predkoch zo slovensko- poľského pohraničia: išlo by o obce Havranec, Dlhoňa, Ciechania a Huta Polánska, nakoľko je zachovalosť matrík z tejto oblasti mizivá - väčšinu informácií mám len zo štátnych matrík, cirkevné matriky sa dochovali len vo fragmentoch.
Za odpovede vopred ďakujem.

Dobry deň,

1.čo sa týka priamo dokumentu "Index príslušníkov obce Trenčianska Teplá(prijatých a pôvodom príslušných)" bol uložený v Štátnom archíve Bratislava, pobočka Trenčin ; fondy: XXIV. 5. Iné miestne úrady do roku 1945. Teda v Trenčíne, ktorý je okresným mestom Trenčianskej Teplej.
2.V listinnej forme som bohužiaľ Domovské listy v listinnej forme vo v uvedenom fonde nenašiel.
3. V mojom prípade: V dokumente "Index príslušníkov obce Trenčianska Teplá(prijatých a pôvodom príslušných)" bolo zapísané administratívne číslo uznesenia obce pod ktorým bol pradedo ako predpokladám prijatý. V obecnom úrade toto Uznesenie (tu z roku 1928) nemali založené. V Indexe nebolo zapísané čislo domovského listu(z dôvodu nedostatku miesta pre zápis)len zmienka o domovskom liste.
4.Kedže išlo o vzťah osoba- samospráva obce(mesta) domnievam sa, že vo všeobecnosti domovské listy boli súčasťou miestnej agendy. Je možné a potrebné podľa mňa navštíviť príslušný obecný úrad a aj pobočku štátneho archívu, kde bola agenda obce uložená. Netuším v akom poradí.
5.Nejaky originál alebo vzor domovského listu z obce Slovenska nevlastním. Poznám link kde sú vidieť príklady domovského listu v českej obci

http://www.smirice.eu/dokumenty/list.htm
lubos
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 23 Okt 2012, 00:58

Ešte by som doporučil hladať aj vo fonde Obvodný notársky úrad a tam v Evidencii obyvateĺstva.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Príklad domovského listu:
Prílohy
domovsky list (2).jpg
domovsky list (2).jpg (69.58 KiB) 5284 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Domovske listy sluzili drzitelom ako preukaz, preto v archivoch (ak sa najdu) sa najdu iba evidencne zaznamy o vydanych domovskych listoch...

drzitel tohto domovskeho listu sa narodil uz v Bratislave (1896), pricom jeho otec (nar.1865) sa narodil v Puchove a ho v Bratislave zil od svojich 5 rokov (najneskor od r.1870) Domovske pravo v Bratislave ziskal az v roku 1913...

drzitel tohto domovskeho listu ziskal domovske pravo v Bratislave nie narodenim, ale podla ziskaneho domovskeho prava svojho otca...( ako 17 rocny...)

a teraz sa skusme v tom vyznat .... :roll:

pan duros, vdaka za pomoc... :oops:
Napísať odpoveď