sčítania 1930, 1940 - digitalizácia

Praktické skúsenosti z archívov.
vascoo
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 15:51

david napísal:Plan je prave asi taky, ze to stihnu do 2020, ked to budu moct dat na internet.
A tak to som bol privelmi optimisticky:) ale aspon sa tym zacalo nieco robit.
Horsia sprava ale je to, ze sa moze stat ze sa nedostanete k scitaniam dedin, ktore budu prave digitalizovat. Aspon to pravila Slezakova:)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 736
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17
Predkovia z oblasti: Frivaldszky, Hidvéghy, Sujanszky, Zamaróczy - Trenčianska župa

Po prečítaní tohto článku som aj ja optimisticky naladená. Ak dodržia termín, verte, že v ten deň 30. júna 2015 sa bude zemeguľa otáčať naopak. :)

Stíhate vôbec digitalizačný plán?

Projekt je nastavený tak, že by sa mal ukončiť 30. júna 2015. Samozrejme, zmluva umožňuje predĺženie tejto lehoty – oprávnenosť výdavkov je až do konca roku 2015 a tento termín musíme dodržať.

Kedy teda digitalizáciu dokončíte?

Proces digitalizácie je veľmi dlhý, náš najväčší digitalizačný projekt by sa mal ukončiť v druhej polovici roku 2015, dokedy by minimálne 30 percent digitálneho obsahu malo byť sprístupnených, ale projekt potom pokračuje v rámci záväznej trvalej udržateľnosti v dĺžke minimálne päť rokov, keď musí všetko, čo bolo v rámci projektu vybudované, ďalej fungovať.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6804681/riaditelka- ... z2mGwKWUh3
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Len taka mala uvaha. Ani na nu nemusite ragovat. Staci sa iba zamysliet. Kto a kedy na Slovensku dodrzal nejaky vopred stanoveny termin?
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Treba si uvedomiť, že ak to aj zdigitalizujú, ak sa nezmení zákon, zverejniť to môžu až po roku 2020. Druhá vec je, že tento projekt DIKDA ešte súvisí s projektom CDA http://cda.kultury.sk/sk a celé to treba skoordinovať. Tretia vec je, že celý ten projekt je neprehľadný a sprevádzajú ho kauzy a problémy, stačí si prečítať blog bývalého riaditeľa SNK http://katuscak.blog.sme.sk/c/341819/Ka ... ozita.html

Jednoducho to nadšenie vám neberiem, ale ľudia, ktorí aspoň trocha zachytili informácie o tomto projekte, vedia, že sú tam obrovské sklzy, nekompetentnosť a vôbec to neide podľa plánu. Nehovoriac o kauze odkysľovania, ktoré sa malo robiť pôvodne doma cez technológiu FCHPT STU, ale potom to mala robiť nejaká firma v Nemecku.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 361
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Keď budú sčítacie hárky zdigitalizované, tak budú aj zverejnené, aj napriek zákonu o ochrane osobných údajov.

Zároveň však budú prekryté dátumy narodenia, ako aj vierovyznanie a to až dovtedy, než prejde tých spomenutých 90 rokov.
Napísať odpoveď