sčítania 1930, 1940 - digitalizácia

Praktické skúsenosti z archívov.
vascoo
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 15:51

Zdravím všetkých,
možno to tu už niekde bolo, ale pre mňa je to novinka, tak sa podelím.
Práve som volal do bádateľne SNA s pani Slezákovou a hovorila mi, že práve začínajú digitalizovať prvé obce zo sčítania ľudu z roku 1930. Po ukončení by to malo byť prístupné na internete, čo znamená, že už nebude treba ísť do Bratislavy. Týkať sa to má aj sčítania v roku 1940. Podľa toho, čo som našiel na nete, je to súčasťou veľkej digitalizácie, ktorá prebieha v Slovenskej národnej knižnici.
Termín ukončenia bude asi až 2015.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

ako rada by som tomu verila.... (tomu datumu, myslim) :?
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Digitalizácia nie je taká jednoduchá. Hárky musia najskôr reštaurovať, pretože papier sa rozpadáva. Až potom môžu pristúpiť k digitalizácii. A to je hudba budúcnosti. Myslím si, že rok 2015 je nereálny. Takže hurá do archívu. :roll:
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Dari napísal:Hárky musia najskôr reštaurovať, pretože papier sa rozpadáva.
200 rocne matriky drzia pokope (niektore) a tutola 70 rocny papier sa rozpadava. Aky to paradox. Po 5 rokoch sa dozvieme, ze vsetky financie sa minuli na restaurovanie a na digitalizaciu nezostalo nic.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Este ma tak napadlo - s tymto nemaju problem v ramci ochrany osobnych udajov? Sak menej ako 90 rokov... Ja viem, ze to nie su matriky, ale su tam komplet datumy narodeni este zijucich osob. Na druhej strane, aj kasterportal Vam ukaze datumy narodeni, zejo :-)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

AndyT napísal:
Dari napísal:Hárky musia najskôr reštaurovať, pretože papier sa rozpadáva.
200 rocne matriky drzia pokope (niektore) a tutola 70 rocny papier sa rozpadava. Aky to paradox. Po 5 rokoch sa dozvieme, ze vsetky financie sa minuli na restaurovanie a na digitalizaciu nezostalo nic.
ODKYSELOVANIE PAPIERA

Kyslosť papiera určuje jeho životnosť. Žiaľ, ten ktorý sa vyrábal po roku 1850 (vyrábaný z drevitej celulózy), má vďaka časom nastupujúcej kyslosti, životnosť maximálne 200 rokov.
Starnutím papiera dochádza k skracovaniu celulózových vlákien, ako následok hydrolytického štiepenia (rozkladná reakcia solí kyselín pôsobením vody) molekulových väzieb. Tento proces zaznamenávame ako žltnutie papiera, jeho krehnutie, lámavosť, až práškovatenie. Veľmi degradovaný papier sa nám nakoniec v rukách doslova rozpadne na prach. Tomuto procesu sa nedá preventívne zabrániť. Treba však podotknúť, že sa to týka len papiera vyrábaného z celulózy.

Papier možno zbaviť kyslosti neutralizáciou, pri ktorej sa neutralizujú kyseliny a zároveň, dodaním 2-3% uhličitanu vápenatého, sa dosiahne dostatočná alkalická rezerva, ako ochrana pred časom opäť vznikajúcimi celulózovými metaboliockými produktami. Podľa testov sa životnosť takto ošetreného papiera predĺži aj o 300 rokov(!), pokiaľ samozrejme tento bude vhodne uložený a nebude vystavovaný vonkajším kyslím vplyvom.

Neutralizácia (odkyselenie) sa robí vodnou cestou. Papier sa kúpe vo vodnom roztoku, ktorý obsahuje fixatív písacích látok, neutralizačnú látku, 2% CaCO3, alebo MgCO3 a metylcelulózu, slúžiacu na doglejenie a spevnenie papiera, pretože voda pôvodné glejidlá vyplavuje. Glejidlo je potrebné pre lepšie mechanické vlastnosti papiera, hlavne jeho pevnosť a tiež na glejených papieroch sa atrament a iné farby a tuše, tak nerospíjajú.
Po neutralizačnom kúpeli sa odkyselené dokumenty sušia pri teplote do 50°C. Kúpeľ spôsobí nabobtnanie celulózových vlákien, uvoľní ich tým, čím dôjde k jeho prirodzenému spevneniu a vyplaví škodlivé látky. Celulózové éthery (napr. spomínaná metylcelulóza) ho doglejením spevnia ešte viac.
Odkyselovať možno jednotlivo i hromadne v odkyseľovacích strojoch. Ovšem, ak papier už práškovatie, glejenie nepomôže. Vtedy sa papier skeletizuje.

Skeletizácia je vytvorenie novej nosnej kostry – tzv. skeletu. Robí sa to tak, že degradovaný papier spojíme lepidlom s papierom veľmi vysokých mechanických kvalít. Hrúbka skeletizačného papiera sa volí podľa hrúbky a veľkosti poškodeného originálu. Pri veľmi poškodených papieroch, je možná dokonca obojstranna skeletizácia.
temp
Člen
Člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

Dakujem, ocenujem taku prednasku.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

milestone napísal:ODKYSELOVANIE PAPIERA.....
Toto je odpoved na otazku "Co ma spolocne genealogia a chemia". Vdaka za vysvetlenie.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

To aby sme sa ponáhľali ešte rýchlo do archívu, pokiaľ papier ešte ako-tak drží. Lebo keď sa rozpadne a hárky nebudú zdigitalizované, tak sa nedozvieme už vôbec nič. :idea:

Čo sa týka tých dátumov narodení, to sa ťažko komentuje.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ano, uz davnejsie som to tu spomenul a tiez mam informacie od pani Slezakovej. Zatial sa pracuje len na 1930 a ukoncenie je v nedohladne. Okrem samotnej digitalizacie k snimkom musia vytvorit metadata, i ked neviem do akej miery. Plan je prave asi taky, ze to stihnu do 2020, ked to budu moct dat na internet.
Napísať odpoveď