Evidencia podnikateľov a remeselníkov v Uhorsku

Praktické skúsenosti z archívov.
Kobielsky
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 14 Feb 2013, 11:19
Predkovia z oblasti: Horný Zemplín, Vranov nad Topľou, Šariš, Poľsko
Bydlisko: Vranov nad Topľou, Bratislava

Dobrý deň,

zaujímalo by ma, do akej miery sa zachovala evidencia podnikateľov a remeselníkov prípadne iných kvalifikovaných povolaní z Uhorska. Archivujú sú sa tieto informácie vôbec a v akej forme? Viere mi niekto bližšie vysvetliť, ako sa taká evidencia v Uhorsku viedla a aké informácie by som sa dnes mohol eventuálne z nej dozvedieť?

Môj konkrétny prípad sa týka z územia Horného Zemplína. Dostal som sa k internetovej stránke http://www.radixindex.com/en/databases/ ... kobielszki , ale informácie v nej sú pomerne chudobné na konkrétne skutočnosti. Viete mi poradiť, na ktorý archív by som sa v danom prípade mal obrátiť?

Vopred ďakujem za akúkoľvek informáciu a konštruktívnu radu.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

na radixindex - e su uverejne akesi zlate stranky z roku 1892 z celeho Uhorska... su zostavene abecedne podla povolani:
pri kazdom mene remeselnika je prislusne mesto a ulica...
myslim, ze panboh zaplat aj za to... :)
dalsie informacie treba hladat v oblastnych archivoch, kam prislusne mesto spada
mam velmi dobre skusenosti z Trencina (aj cechalie cca 1800 az 1870?, )
a praziadne Archiv mesta Bratislavy, kde mi zatial nenasli nic :shock: , ale nevzdavam to, lebo mozno som sa iba zle pytala... :roll:
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

V Bratislave ich ešte nestihli poukladať. :lol:
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

:cry:
Používateľov profilový obrázok
p.gregor
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 26 Jan 2014, 20:34
Predkovia z oblasti: Dág Sárisáp Lutila

wera napísal:na radixindex - e su uverejne akesi zlate stranky z roku 1892 z celeho Uhorska... su zostavene abecedne podla povolani:
pri kazdom mene remeselnika je prislusne mesto a ulica...
myslim, ze panboh zaplat aj za to... :)
dalsie informacie treba hladat v oblastnych archivoch, kam prislusne mesto spada
mam velmi dobre skusenosti z Trencina (aj cechalie cca 1800 az 1870?, )
a praziadne Archiv mesta Bratislavy, kde mi zatial nenasli nic :shock: , ale nevzdavam to, lebo mozno som sa iba zle pytala... :roll:
stránky, ktoré ste sa pokúsili zobraziť možno pristupovať len po prihlásení do RadixIndex. RadixIndex Navštívte domovskú stránku pre viac informácií. Click! Stránka, ktorú chcete vyvolať, je k dispozícii len pre predplatiteľov. ďalšie informácie prosím navštívte domovskú stránku. Click! :lol:
Pri hľadaní cesty za šťastím sa riaď tým, čo ti napovedá tvoje srdce.
Kobielsky
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 14 Feb 2013, 11:19
Predkovia z oblasti: Horný Zemplín, Vranov nad Topľou, Šariš, Poľsko
Bydlisko: Vranov nad Topľou, Bratislava

Áno, mne to ukazuje len zoštíhlenú verziu, nakoľko nemám povolenú autentifikáciu. :/ Ale aj tak nepredpokladám, že by sa mi podarilo zistiť konkrétnejšie informácie...

Pozeral som aj do databázy archivovaných materiálov na tam príslušnom archíve - Štátny archív Prešov, Pobočka Vranov nad Topľou, ale vyzerá to tak, že danými materiálmi nedisponuje. :/ Skúsim sa obrátiť priamo na Prešov, snáď mi poradia bližšie tam.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

stranku mam zaplatenu, preto som napisala, co obsahuje... viac na nej nie je...
Napísať odpoveď