Co Vam dovolia odfotit v archive

Praktické skúsenosti z archívov.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4011
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dnesny zazitok z nemenovaneho statneho archivu - po vyplneni poziadavky na suhlas na pouzitie snimacieho zariadenia (digitalny fotoaparat) mi bolo oznamene, ze nemozem fotit, kym ten suhlas nemam. No dobre, povedal som si. Je to logicke, tak teda pockam. Hm, vysvitlo, ze neviem dokedy budem cakat, ale dnes to nebude, lebo tam nie je riaditelka. Ked pride a da mi suhlas, daju mi vediet. To mam akoze znovu prist? Nuz... a o chvilu som sa dozvedel, ze ten suhlas nedostanem ani ked sa sefka vrati, lebo je to dokument z 18. storocia. Ale ved fotim bez blesku...! To je jedno... Ok, dostanem ten suhlas aspon na 19. storocie? Pani riaditelka povedala, ze ano, ak to budu dokumenty po roku 1848...

Nuz, toto som dnes zazil a stalo sa mi to po prvykrat v archive. Ja viem, ze archiv ma pravo rozhodnut, co mozem a co nemozem, ale ak nemusim mat biele rukavicky na listovanie dokumentami, netusim, ako tomu dokumentu uskodi objektiv fotoaparatu (este raz opakujem - bez blesku!).

P.S. Podotykam, ze tymto som prisiel o moznost prelozit si dost dolezity zapis v latincine, ktory mi nevedel identifikovat ani zamestnanec archivu. Opisovat celu stranu latinsky, to bolo nad moje sily.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 361
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Ani nebudem hádať, kde to bolo.

Ja mám podobnú skúsenosť. A to som sa len spýtala na možnosť fotenia.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Tak, ono je to možno aj o známostiach. Ja mám s archívmi dobrú skúsenosť. Fotiť mi dovolili aj niekoľkostránkový dokument z roku 1675 a aj všeličo iné, čo som potreboval. Neviem, či iba kvôli známosti. Ale mali by byť už vopred zrejmé nejaké pravidlá, ktoré túto službu, myslím tým použitie vlastného fotoaparátu, limitujú...
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Ja mám zatiaľ dobrú skúsenosť s pracovníkom archívu ale to je archív rk cirkvi a nie štátny archív. Ide ma "poraziť" keď čítam o neochote pracovníkov štátneho archívu a nimi kladenými podmienkami na súhlas napr. odfotografovania potrebného dokumentu. Pýtam sa z akých peňazí žijú títo "ochotní" pracovníci archívov, že majú dojem "pánaboha" a nikto nedokáže otriasť ich názorom, že sú tu pre nás obyčajných ľudí Slovenskej republiky.
Chápem, že jednoduchšie je všetky požiadavky zamietnuť, lebo nedajbože by si pracovníci archívu zodrali ruky po lakte aby nám pripravili požadované údaje. Neviem či si pamätáte, ale kedysi sme povinne museli písať denníky čo sme v priebehu dňa robili, s uvedením času od - do. Takýto denník by si mali písať pracovníci štátnych archívov, ale s údajmi komu aké doklady pripravili, odpovedali na otázky zaslané mailom a pod.
Nemyslím si totiž, že sa každý deň zaoberajú archivovaním nového "xy" neviem čoho, čo by im zabralo minimálne pracovný čas za celý mesiac. Myslím si, že ak by im bolo nariadené, aby všetky požiadavky na príslušný archív, v rámci svojich "kompetencií" schválili, samozrejme za príslušný poplatok, a archívy boli vyhodnocované na základe spoplatnených služieb a povolení požadovaných občanmi SR, to by sme sa nestačili diviť nad ochotou aj tých "najneochotnejších "osôb pracujúcich v archíve , "asi za trest".

iobagion :x
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 473
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Ja som zatiaľ navštívil len náš okresný archív ...ale klaniam sa ochote pani riaditeľky a ostatných pracovníkov archívu.
Pre tento prípad keby mi to niekto nedovolil (a fakt to potrebujem), mám ten smiešny fotoaparát v kľúčenke...ale s tým fotiť je ....nároné :twisted:
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Poviem k tomu len toľko, že žiaľ sa s tým asi nedá veľmi nič robiť, lebo je to v bádateľskom poriadku http://www.minv.sk/?badatelsky-poriadok-45 . Čo sa blesku týka ten je zakázaný, dokonca je zakázaný aj statív! Inak je to o individuálnom prístupe, ako si vyložia pravidlá o ochrane archívneho materiálu a osobných údajov.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Trochu mimo tému:
Celkovo mám pocit, že v slovenských štátnych archívoch sú veľké rozdiely. Niekde postupne pribúdajú údaje do Vademeca, inde tam nepridajú nič. Tiež, čo sa matrík týka, niekde majú inde nie. Aj celkovo čo sa archívnych fondov týka, tak to preberanie mi príde dosť rozdielne. Mňa až trocha desí predstava, že nejaký riaditeľ/pracovník individuálne rozhodne, čo si do archívu zoberie a čo nie, lebo má napr. málo miesta. I keď v tomto sú trocha nevinne, že v dnešnej dobe sú archívy zúfalo podinvestované. Uvediem len drobný príklad http://archivlm.webnode.sk/najcastejsie-otazky/ ak si pozriete dedičskú agendu, tak tam uvádzajú, že niekde majú zachovanú od 1876-1955 kompletne, inde majú aj nejaké staršie medzivojnové ročníky. V inom archíve mám osobnú skúsenosť, že dedičskú agendu nemajú a (od ročníka 1931) ani nebudú mať, lebo nie je miesto. Proste 90 ročné dokumenty sa idú v dnešnej digitálnej dobe skartovať, lebo nie je miesto. Ja mám dokonca skúsenosť aj z okresného úradu, kde sú druhopisy štátnych matrík a matričných listín, že archív to zatiaľ nechce, tak to zostáva u nich, ale keď im dôjde miesto tak nevedia, čo s tým budú robiť. Pravdepodobne matričné listiny(do roku 1957) vyskartujú, lebo tie sa nemusia archivovať.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 736
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17
Predkovia z oblasti: Frivaldszky, Hidvéghy, Sujanszky, Zamaróczy - Trenčianska župa

Tak o použití statívov (celkovo trikrát) v nemenovanom štátnom archíve, by som vedela rozprávať. To neustále cvakanie a šuchotanie hneď vedľa mňa, mi išlo maximálne na nervy počas celej doby v bádateľni. Určite je to individuálna záležitosť, ale ja som sa nedokázala koncentrovať na 100%.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4011
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

ad david: mne je jasne, ze je to plne v rukach sefa archivu, to som napisal uz v uvode. Blesk som nepouzil, ani som ho pouzit nemienil. Chcelo to len trochu logickeho pristupu zo strany archivu.

ad iobagion: tu sa ich zase musim trochu zastat. Je vela fondov, ktore su nepsracovane a viem, ze sa na nich pracuje, su urcene priority, co treba najskor, atd. Na druhej strane, ak uz znovu robia genealogicke reserse, tak asi niekde budu rezervy.

ad andrej58: Andrej, tu by Ti ta klucenka nepomohla - maju pod kamerami celu miestnost, takze sa nestaci otocit chrbtom - mali celu miestnost ako na dlani.
Používateľov profilový obrázok
marekT
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 05 Sep 2012, 02:11
Predkovia z oblasti: Dolný Kubín, Spišská Nová Ves, Kežmarok
Kontaktovať používateľa:

Asi fakt záleží archív od archívu. V Spišskej Novej Vsi boli neuveriteľne a ústretové milé dámy, dokonca ma ponúkli kávou a čajom :)
Napísať odpoveď