Ako to funguje?

Praktické skúsenosti z archívov.
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako to funguje v štátnych archívoch, nakoľko nemám s tým skúsenosti.
Prosím ako by som mal postupovať v týchto prípadoch:
1. Chcel by som požiadať ŠA, aby mi vyhľadalo narodenie (krst) predka, no viem len meno a priezvisko, obec a rozmedzie rokov 1790 - 1802 a potrebujem dátum narodenia, mená rodičov a miesto narodenia. Je potrebné im poslať žiadosť len poštou, či sa dá aj mailom. Aké poplatky si za toto účtujú? Je potrebné im poplatok vopred poslať? Je mi jasné, že poplatok je potrebné zaplatiť, aj keď je výsledok lustrovania negatívny, či?

2. Ak viem dátum a miesto narodenia, úmrtia, atď. A chcel by som kompletný výpis o mojom predkovi alebo scan tej strany, na ktorej sa záznam o mojom predkovi nachádza, aké sú za to poplatky? Oplatí sa skôr ten výpis alebo scan?
- to v prípade, ak : našiel som cez familysearch záznam o narodení predka, no túto snímku nemajú zverejnenú - no je tam napísaný dátum, rodičia + oni tam majú tie čísla filmov, ale neviem či to ŠA - vu pomôže.

Vďaka všetkým, Dávid :-)
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Zaručene presnú cenu vám nepoviem, lebo som nikdy nežiadal o danú vec, ale je to asi takto:

1. Ono to dosť záleží od archívu a ich pracovníkov, čo všetko vám spravia neoficiálne, a nakoľko je potrebné ísť oficiálnou "úradnou" cestou. To sa týka aj toho mailu, ale dnes by už mali úrady na mail bežne odpovedať. Tú konečnú žiadosť bude možno potrebné poslať poštou. Áno zaplatí sa aj za negatívnu odpoveď. Mali by to byť 3€.

2. Veľmi nechápem čo myslíte pod pojmom oplatí, ale záleží, či to má byť úradne overené(je tam pečiatka), čo výpis je, ale scan nie, resp. kópia môže byť aj overená aj nie. Z toho výpisu sa môže potom spraviť normálny rodný list. V tom opatrení píšu, že archív vtedy poplatok neúčtuje a posiela ten svoj výpis priamo na matriku(to by ma zaujímalo?). Scan je zase autentickejší.

Ak chcete študovať cenník, tak presné predpisy sú v tomto opatrení http://www.minv.sk/swift_data/source/ve ... zby_SA.pdf

Ja som mal podobný problém, že som poznal dátum narodenia, ale zrovna tá strana bola na FS preskočená!, tak som napísal mail do archívu. Došla mi odpoveď, že danú matriku pozreli, tá strana sa tam nachádza a skutočne môj predok tam je a napísali mi údaje o rodičoch, s tým že ak by som chcel výpis tak si musím podať žiadosť.
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Ďakujem. Tým "viac oplatí" som myslel z hľadiska lepších - viacerých informácií (či ich poskytne výpis alebo scan).
Ešte raz ďakujem, Dávid :-)
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 249
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Dobrý deň,

Ja som nedávno komunikovala cez e-mail úplne v pohode s jednou Pani/slečnou z štátneho archívu v Banskej Bystrici. Jeden výpis ma vyšiel 3e a vraj sa platí aj v prípade negatívnej odpovedi. Výpisy posielajú poštou a stačí keď im pošlete žiadosť e-mailom.
Napísať odpoveď