Evidence hrobů v 70. letech 20. století

Praktické skúsenosti z archívov.
keidin
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04 Okt 2016, 16:41

Dobrý den,
nevíte, kde bych našla záznamy o evidenci hrobů v obci u Spišské Nové Vsi? Byla jsem na obecním úřadě, kde mají pouze záznamy o hrobech, na kterých je čitelné jméno. :roll: Je možné, že na hrobech prarodičů ze 70. let 20 století již není čitelné jménop,případně byly hroby zrušeny. O zuršených hrobech by také měly být záznamy. Hroby nejsou očíslované. :!: Dříve hřbitov patřil církvi, tak mě napadlo, obrátit se na faráře. Ale pokud by měl farář záznamy, obec by je měla k dispozici. Databáze na internetu jsem prohledala.

Na základě čeho se zapisoval záznam o úmrtí v matrice zemřelých? Babička je zde zapsaná pod jiným křestním jménem než všude jinde. Záznam o narození se mi nepodařilo sehnat.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Prajem pekný deň.
Pokúsim sa o čiastočnú odpoveď. Myslím si, že cirkevná obec ani farár si v minulosti neviedli evidenciu hrobov (mohla to byť iba výnimka a niekoho súkromná iniciatíva), o údržbu hrobov sa vždy starali (alebo aj nie) tí, ktorí v ňom mali niekoho pochovaného. Ak sa nestarali, hrob po rokoch zanikol a na miesto pochovali niekoho iného. Keď správu cintorínov prevzal štát a samospráva (možno v 50. rokoch 20. storočia), možno si vytvorili súpisy hrobov a pochovaných, no hlavne existuje evidencia tých, ktorí za hrobové miesta platia. Skúste sa správcu cintorína alebo obecného úradu spýtať na takú evidenciu. Tam by mohlo byť zaznamenané, kto za hrob akého nebožtíka platil. Ak sa neplatilo, po uplynutí tlecej doby mohol byť hrob zrušený, vymazaný z evidencie a miesto ponúknuté inému záujemcovi.
Správu o úmrtí kňazovi aj na úrady zväčša nahlasuje niekto z príbuzných. Tak tomu bolo (samozrejme s nejakými výnimkami) aj v minulosti. Ak kňaz alebo ten, kto do matriky záznam zapisoval nebol pozorný, mohol prepočuť krstné meno alebo aj v priezvisku mohol urobiť chybu.
keidin
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04 Okt 2016, 16:41

@ejco děkuji. Taky mě napadlo zjistit zrušené hroby přes evidenci placených hrobů. Ptala jsem se na obci a podle nich se už nedá nic zjistit.Podle mě mají v evidenci placených/neplacených hrobů pouze hroby, kde je viditelné jméno. Podle toho, co jsem zjistila, tak mezi hroby se jmény jsou i hroby, které nikdo neplatí (rodina se z obce odstěhovala). Dříve prý hřbitov patřil církvi, a proto obec nemá žádnou evidenci. Zkusila jsem napsat email farářovi. Přijde mi zvláštní, že za cca 40 let od úmrtí nelze zjistit, co se s hrobem stalo.

EDIT: Našla jsem, že se na Slovensku do r.1989 neplatilo za hrobová místa, takže zrušený hrob by mohl být zrušený nejdřív před 27 lety.
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Skusali ste uz aj cemetery.sk ?
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Či sa hrob z minulosti zachoval, v podstate záviselo od toho, či sa oň niekto staral a ako ho udržiaval. Prípadne (aj aj také prípady sa stávali), či mal niekto záujem o konkrétne existujúce hrobové miesto.
Dostala sa mi do uší zaujímavá historka ohľadom hrobu Ľudovíta Štúra na cintoríne v Modre. Keď zomrel (roku 1856), na hrobe mal drevený kríž a vysadili mu tam ružový krík. O hrob sa nikto príliš nestaral, kríž sa časom rozpadol a ostal iba krík. Keď sa po rokoch národovci rozhodli, že obnovia Štúrovo pietne miesto, hrob už nájsť nevedeli. Na cintoríne bolo viacero hrobov bez kríža a so šípovými kríkmi. Hľadali nejakého pamätníka a ten im povedal, že to je ten a ten hrob. Tam postavili súčasný kamenný náhrobok. Môže byť však pravdou, že si chodíme uctievať hrob niekoho celkom iného... ;)
keidin
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 04 Okt 2016, 16:41

cemetery.sk jsem zkoušela.
Napísať odpoveď