Urbariálny súpis z Gemerskej Polomy z r. 1642

Praktické skúsenosti z archívov.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kasala - Dolné Naštice, Cirbus - Gemerská Poloma, Sládok - Kamenec pod Vtáčnikom, Plachý - Zemianske Kostoľany,

Dobrý deň.

Chcel by som sa opýtať, či by mi niekto vedel poradiť kde by som mohol nájsť urbariálny súpis zahrňujúci obec Gemerská Poloma - Rožňava / Gemer (Malá a Veľká Poloma) z roku 1642. O existencií tohoto dokumentu som sa dozvedel z miestnych novýn s názvom Polomské novinky z vydania z júla 2010, kde bolo vrámci historického okienka spomenutých niekoľko starých urbárov aj s výskytom konkrétnych mien pre konkrétne roky. Bohužiaľ mená boli už prepísané do súčasnej fonetickej podoby. Skontaktoval som sa aj s vydavateľstvom novýn no nevedeli mi k zdroju povedať viac. Ak nedošlo k chybe tak by to mohla byť prvá písomná zmienka o výskyte mojich predkov po meči v obci. Urbár som sa pokúšal nájsť aj v zdigitalizovanej podobe na stránkach Hungaricana, nakoľko sa na nich nachádza aj viacero urbárov z oblasti....no doteraz bezvýsledne.

Vedel by mi niekto poradiť kde by sa daný súpis mohol nachádzať (v ktorom archíve alebo kde na internete) prípadne ako sa k nemu dostať?

Ďakujem

Martin Cirbus
Napísať odpoveď