Strana 1 z 1

Prečo dokumenty na Hungaricana.hu nemajú v Maďarskom nár. archíve

Napísané: 24 Apr 2018, 13:26
od používateľa SDG
Ak máte niekto skúsenosti s prepojením databázy Hungaricana s Magyar Nemzeti Levéltár, prosím Vás o vysvetlenie.
Na stránke hungaricana.hu mi vo vyhľadávaní našlo 5 záznamov, ktoré ma zaujímali. Pre predstavu uvádzam obsah jedného záznamu:
Name Páriz-Pápay
Type lllésy-gyűjtemény
Issuer of charter 1649;
Serial number 1p528
Identifier HU MNL OL A 130 - Illésy - 1p - 0528

Vzal som teda 5 identifikátorov z vyhľadávania a napísal e-mail do Maďarského národného archívu. Prekvapivo mi však odpísali, že z identifikátorov, ktoré som uviedol len jeden označuje skutočný archívny materiál (dokonca išlo o 2 archívne dokumenty schované pod jedným identifikátorom). K ostatným 4 identifikátorom napísali že neoznačujú žiadny archívny materiál. Tak som im napísal že ak sa dokumenty nenachádzajú u nich, či mi vedia povedať v ktorom archíve by mohli byť. Ale zase odpovedali neurčito a neobjasnili prečo v databáze Hungarica je na dokument odkaz a prečo ho oni nemajú alebo aspoň nevedia kde by dokument mohol byť.
Stalo sa Vám už niečo podobné?

Re: Prečo dokumenty na Hungaricana.hu nemajú v Maďarskom nár. archíve

Napísané: 24 Apr 2018, 15:03
od používateľa duros
V krátkosti, s odpustením, bordel v tíme! A mám osobnú skúsenosť, že podobné sa vyskytuje aj v našich archívoch. V jednom z nich som podľa inventára požiadal o nejaké archiválie, ktoré mali buď potvrdiť alebo vyvrátiť jeden genealogický výskum. Aké bolo moje prekvapenie, keď mi po dlhej chvíli prišli oznámiť, že - to nemajú! A netušia, kde to je! Vraj keď prídem nabudúce, aby som skúsil. Nabudúce netušili ešte stále, kde to je...domnievam sa, že to dostalo nohy a už to nikto v archíve neuvidí.

Re: Prečo dokumenty na Hungaricana.hu nemajú v Maďarskom nár. archíve

Napísané: 24 Apr 2018, 19:02
od používateľa vorky
Ja mam skusenost len so slovenskymi archivmi. Mam zaujem o zaznamy zo scitania ludu medzi rokmi 1900-1930 pre jednu obec na Orave, viem aj cislo domu a priblizne zlozenie domacnosti - chcem si len overit moje dohady. Kontaktoval som archiv v Bytci, kde mi bolo povedane, ze maju scitanie ludu od roku 1950. V SNA BA mi povedali, ze maju najstarsie scitanie ludu z roku 1930 a teda roky 1900, 1910 a 1920 by som mal hladat v Budapesti. Pani si vsak nebola ista, tak som konkretizoval ziadost e-mailom, teraz cakam na odpoved.