Jablonové, okres Bytča - kam patrí?

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Edo
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 02 Jan 2017, 17:33

Dobrý deň

Pátram po záznamoch o sobáši predkov, ktorí pochádzali z Jablonového. Jablonové patrilo asi aj pod Predmier aj pod Súľov-Hradná. Celkom tomu nerozumiem, ako to fungovalo, možno, že ľudia si mohli vybrať, kam dajú dieťa pokrstiť?
(napíšte Jablonové a uvidíte, že rímsko-katolíci patria do Predmieru aj Súľova)
http://csaladfa.palmai.eu/felvidekiak/

Podľa sčítania ľudu r. 1930 mal byť sobáš mojich predkov roku 1905, ale na obecnom úrade v Predmieri tento sobáš nenašli - odkázali ma na obecný úrad v Štiavniku (keďže ich dcéra bývala v Mikšovej, "ktorá patrila pod matričný úrad Štiavnik"). Ja som potom prezrel farské záznamy v Štiavniku 1898-1910, ale tento sobáš som tam nenašiel. Je podľa vás pravdepodobné, že by bol sobáš zapísaný v Súľov-Hradná, ak nevesta pochádza z Jablonového?
Mám k dispozícii blokované RK matriky z okresov Považská Bystrica, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Čadca a Martin. Taktiež z obcí Dechtice, Spišská Stará Ves a Vysočany.

Nikto z nás nemá väčšiu cenu ako tí, čo žili pred nami.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Edo napísal: 14 Sep 2019, 12:39 ...Jablonové patrilo asi aj pod Predmier aj pod Súľov-Hradná...
Súčasne určite nie. Stačilo pozrieť napr. schematizmus a zistili by ste, že Jablonové bolo filiálkou farnosti Predmier.
Edo napísal: 14 Sep 2019, 12:39 ...(napíšte Jablonové a uvidíte, že rímsko-katolíci patria do Predmieru aj Súľova)
http://csaladfa.palmai.eu/felvidekiak/ ...
Uznávam, je to mätúce. Totižto, Vám chýbala základná informácia, že v roku 1952 bolo Jablonové pričlenené do Rk farnosti Súľov-Hradná.
Edo napísal: 14 Sep 2019, 12:39 ...Podľa sčítania ľudu r. 1930 mal byť sobáš mojich predkov roku 1905, ale na obecnom úrade v Predmieri tento sobáš nenašli - odkázali ma na obecný úrad v Štiavniku (keďže ich dcéra bývala v Mikšovej, "ktorá patrila pod matričný úrad Štiavnik")...
Kolotoč od Pavla k Havlovi. Poznáme. :D
Edo napísal: 14 Sep 2019, 12:39 ...Je podľa vás pravdepodobné, že by bol sobáš zapísaný v Súľov-Hradná, ak nevesta pochádza z Jablonového?
Vo všeobecnosti mohli uzavrieť manželstvo hocikde. Určite viete, že väčšinou sa konal sobáš v mieste bydliska, resp. farnosti nevesty.
Odporúčam Vám, kontaktujte pracovníka bádateľne, ten Vám vysvetlí postup, ako získať údaj - https://www.minv.sk/?Kontakty-Statny-ar ... a-Bystrica . Majú štátne matriky z obdobia rokov 1895 - 1906. Informujte sa na matričnú knihu sobášov z matričného obvodu Predmier. Môj tip je, že záznam môže byť tam. Držím palce!
Edo
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 02 Jan 2017, 17:33

Ďakujem pekne za vašu odpoveď. O schematizme som doteraz nikdy nepočul, ale budem do budúcnosti vedieť. Som rád, že teraz viem, kde hľadať, s bádateľňou v Považskej Bystrici mám dobré skúsenosti už z minulosti.
Mám k dispozícii blokované RK matriky z okresov Považská Bystrica, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Čadca a Martin. Taktiež z obcí Dechtice, Spišská Stará Ves a Vysočany.

Nikto z nás nemá väčšiu cenu ako tí, čo žili pred nami.
Napísať odpoveď