Co v praxi vyžadují matriky na Slovensku?

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
jakub_m
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 03 Mar 2020, 23:15
Predkovia z oblasti: Německá Ľupča, Kráľovská Ľubeľa, Zemianska Ľubeľa, Lipové (Zsemlékes)

Dobrý den,

potřebuji požádat o kopii zápisu z matriční knihy na Slovensku, tak bych se chtěl zeptat na některé věci. Jedná se o záznam o narození z roku 1926 z Německé (dnes Partyzánské) Ľupči či Ľubeľy.

Pochopil jsem, že pokud vím datum narození (vím), tak se mám obrátit na matriku v obci Partyzánska Ľupča, matrika chce 5 euro a nějaký doklad, že jsem potomkem v přímé linii (což jsem-vnuk). Zajímalo by mě, jak to v praxi probíhá.

Jsou slovenské matriky ochotné komunikovat prostřednictvím emailu?
Postačí jim prostá kopie mého českého rodného listu či chtějí nějakou formu ověření?
Postačí, že je na mém rodném listě uvedeno jméno daného prarodiče bez bližších údajů, či chtějí i rodný list mého rodiče?
Doručují bez problému do zahraničí?

Jen bych si rád ujasnil předem některé věci než se na ně obrátím.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Urcite im napiste e-mail a poproste ich co potrebujete. Zalezi mozno od konkretnej pracovnicky, ale napriklad v Pezinku na matrike na obecnom urade boli ochotni mi poskytnut odpoved kedy sa konal sobas cez e-mail, a to zadarmo. Neslo o scan alebo fotku zaznamu, napisali mi konkretny datum a zenich bol vdovec, tak aj meno predchadzajucej manzelky. Je mozne, ze platba by zabrala tolko "uradovania", ze to radsej vybavili takto. Zdravim, Martina
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Mne sa osvedčilo pýtať si oficiálny rodný list s tým, že nech tam uvedú aj prípadné poznámky ak sa v zázname nachádzajú (pri úmrtiach napríklad dôvod smrti atď.). Taký zápis vám len tak do mailu už síce nedajú, budú vám to chcieť poslať listom ako oficiálny rodný list, ale potom sa menej musíte spoliehať na ochotu alebo neochotu. Mne emailom vždy odmietali poslať odpoveď, hoci komunikovali ústretovo aspoň o tom, či požadovaný záznam majú alebo nie. Teda s výnimkou Bratislavy Petržalky, tam mi vysvetlili, že mailom mi nepovedia ani ťuk. Odporúčal by som zdokladovať príbuznosť/celú líniu cez rodné listy od predka až po vás, aby to bolo nespochybniteľné, ale netreba nič overené, len naskenované (posielal som aj mailom, GDPR- neGDPR...). Niekde som ale písal aj formálnu žiadosť listom, vtedy som do obálky vložil 5EUR bankovku, to by mohlo byť použiteľné aj u vás, nech neriešite cezhraničný prevod (ale to si asi s nimi najprv mailom dohodnite, či to takto môže byť, neviem, či to všade tak funguje). PH
jakub_m
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 03 Mar 2020, 23:15
Predkovia z oblasti: Německá Ľupča, Kráľovská Ľubeľa, Zemianska Ľubeľa, Lipové (Zsemlékes)

Pokud nevyžadují nějaký archaismus typu kolků (předpokládám, že ne), tak zrovna platba na Slovensko mě netíží - mám eurový i korunový účet u Fio - https://www.fio.cz/bankovni-sluzby/platebni-styk/cr-sr
jakub_m
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 03 Mar 2020, 23:15
Predkovia z oblasti: Německá Ľupča, Kráľovská Ľubeľa, Zemianska Ľubeľa, Lipové (Zsemlékes)

Tak jsem 6.3. napsal mail a zatím žádná odpověď. Nechám se překvapit, zda vůbec nějaká přijde...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

jakub_m napísal: 11 Mar 2020, 10:12 Tak jsem 6.3. napsal mail a zatím žádná odpověď. Nechám se překvapit, zda vůbec nějaká přijde...
Tak ubehlo iba 5 dní, takže by som nerobil rozruch. Ono možno keby ste si to predkonzultovali najskôr telefonicky, bolo by to lepšie - vedeli by ste hneď na čom ste.
jakub_m
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 03 Mar 2020, 23:15
Predkovia z oblasti: Německá Ľupča, Kráľovská Ľubeľa, Zemianska Ľubeľa, Lipové (Zsemlékes)

No nedopověděli mi vůbec. Za tu dobu jsem si aspoň dohledal některé doklady.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

jakub_m napísal: 21 Feb 2021, 19:47 No nedopověděli mi vůbec. Za tu dobu jsem si aspoň dohledal některé doklady.
Za súčasnej pandemickej situácie na Slovensku Vám ani nič nedohľadajú. Keď sa to upokojí, odporúčam zaslať žiadosť buď fyzickou poštou alebo tam najprv zatelefonovať a priamo sa s nimi dohodnúť, ako máte ďalej postupovať.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
jakub_m
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 03 Mar 2020, 23:15
Predkovia z oblasti: Německá Ľupča, Kráľovská Ľubeľa, Zemianska Ľubeľa, Lipové (Zsemlékes)

Tak požadované údaje jsem již získal, ale moc z nich moudrý nejsem. U zápisu o narození není skoro nic. K tomu jsem však založil jiné vlákno.
Napísať odpoveď