Prístup na matrike

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Dobrý deň.
Chcel by som sa spýtať, že akú máte skúsenosť s úradníkmi na matrikach. Skrátka, na niektoré matriky mi stačilo napísať len mail ohľadom úmrtia v rokoch 1900 až 1930 a normálne mi odpísali bez nejakých okolkov. A na jednej mi matrikarka povedala, keď som chcel vyhľadať pár úmrtí z spomedzi rokov 1910 až 1930, že musím jej vydokladovať príbuzenstvo. Aby som jej doniesol rodné listy daných ľudí, ktorí sa narodili pred rokom 1895, takže výpisy z archívu. Až potom mi môže vystaviť úmrtné listy. Pýtam sa, že nedá sa inak alebo je toto vážne jediný zákonný postup?
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Ono to asi ozaj zalezi od toho, na koho natrafite. Ja mam s matrikarkami iba dobre skusenosti. Nikdy som neziadala oficialny vypis, iba som chcela mailom potvrdit informaciu, alebo najst datum sobasa, resp. umrtie. A vzdy mi boli ochotne to vyhladat bez problemov, odpoved poslali mailom a zadarmo. Ale pravda je, ze bud som mala to iste priezvisko, ako hladane osoby, alebo som im poslala mailom skan rodneho listu mojej babicky.
Martina
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Áno, aj ja som sa stretol s vrelými ľuďmi. Ale na tejto matrike by bolo to preukázanie také ťažšie, nakoľko hľadám úmrtia 3xprapredkov. Tak, asi to skúsim okašlať na fare :D
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Áno, je to jediný zákonný postup. Okašľať to na fare - no, držím palce, lebo väčšinou sú skúsenosti, že farári sú neochotní, najmä katolícki. A je pravda, že nemajú povinnosť Vám niečo dať na fare.
Napísať odpoveď