Matriky Ukrajina

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
mbicko
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 14 Mar 2023, 08:45
Predkovia z oblasti: Kríže, Barbovo, Spiš

Dobrý deň všetkým.

Potreboval by som zistiť, pod aký zrejme oblastný archív patrí zakarpatská oblasť Ukrajiny, konkrétne obec Barbovo a Pistryalovo. Konkrétne hľadám knihy narodení z týchto obcí. Nemá niekto skúsenosti s komunikáciu s archívmi na UA prípadne konkrétne kontakty, kam poslať žiadosť? Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tam to bola vždy cesta zarúbaná a za súčasnej situácie si dovolím pochybovať o ich akčnosti. V minulosti z toho ťažili tí, čo sa tam vyznali a pýtali si za jeden záznam skutočne nekresťanské peniaze, rádovo stovky eur.
colin89
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09 Máj 2023, 14:22
Predkovia z oblasti: Zakarpatská Ukrajina (Berežská župa)

mbicko napísal: 20 Apr 2023, 08:53 Dobrý deň všetkým.

Potreboval by som zistiť, pod aký zrejme oblastný archív patrí zakarpatská oblasť Ukrajiny, konkrétne obec Barbovo a Pistryalovo. Konkrétne hľadám knihy narodení z týchto obcí. Nemá niekto skúsenosti s komunikáciu s archívmi na UA prípadne konkrétne kontakty, kam poslať žiadosť? Ďakujem
Neviem, či je Vaša žiadosť ešte aktuálna, ale ak áno, pátrať by ste mali v Štátnom archíve Zakarpatskej oblasti Užhorod, pobočka Berehovo. Tam by mali byť uložené matričné knihy oboch obcí v zmysle nasledovného:

Obec Barbovo (maď. Bárdháza):
Pravoslávne matriky pre obdobie 1925-1952
Gréckokatolícke matriky pre obdobie 1861-1905 (1923-1949)

Obec Pistryalovo (maď. Pisztraháza)
Gréckokatolícka matrika krstov (1883-1918) a úmrtí (1932-1952)

Zdroj: https://library.hungaricana.hu/en/view/ ... 0&layout=s

S výskumom priamo v danom archíve nemám, bohužiaľ, žiadne skúsenosti. (Ako som vyrozumel, vyžaduje to nadľudský výkon.)

Dovolím si zároveň upriamiť Vašu pozornosť na matričné záznamy Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie so sídlom v Užhorode za obdobie 1826-1938, ktoré sú prístupné cez FamilySearch. Ak boli Vaši predkovia gréckokatolíci, mohli by ste teoreticky nejaké stopy nájsť práve tu. Jedná sa ale o mimoriadne rozsiahlu a neindexovanú zbierku materiálov, cez ktorú som sa ani ja zatiaľ nedokázal prelúskať.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
mbicko
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 14 Mar 2023, 08:45
Predkovia z oblasti: Kríže, Barbovo, Spiš

Veľmi pekne ďakujem. Už som ani nedúfal, že sa niekto nájde na odpoveď. Rád by som sa opýtal nasledovné. To, čo je na linkoch to sú zrejme niečo ako indexy matrík? Mám nápad, že pošlem na oblastný archív písomnú žiadosť o dohľadanie v matrikách. Myslíte, že by to bolo úspešné?
colin89
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09 Máj 2023, 14:22
Predkovia z oblasti: Zakarpatská Ukrajina (Berežská župa)

mbicko napísal: 09 Máj 2023, 21:11 Veľmi pekne ďakujem. Už som ani nedúfal, že sa niekto nájde na odpoveď. Rád by som sa opýtal nasledovné. To, čo je na linkoch to sú zrejme niečo ako indexy matrík? Mám nápad, že pošlem na oblastný archív písomnú žiadosť o dohľadanie v matrikách. Myslíte, že by to bolo úspešné?
Ospravedlňujem sa Vám za neskorú reakciu, kvôli pracovnému vyťaženiu som sem dva týždne nezavítal.

Úprimne a na rovinu - písomné oslovenie daného archívu sa s vysokou pravdepodobnosťou obíde bez akejkoľvek reakcie z ich strany. Taká je, bohužiaľ, drvivá skúsenosť tých z nás, ktorí to skúsili. Ale nechcem Vás odradiť, nemáte predsa čo stratiť. A možno motyka vystrelí :)

Matričné záznamy gréckokatolíckej farnosti Pistryalovo (Pisztraháza) za obdobie rokov 1895-1897 nájdete na FamilySearch, číslo filmu 2385345, items 23 a 31, ďalej vo filme 2388995 (item 13), a nakoniec film 2388997, item 17.

Pre zjednodušenie prikladám link, číslo filmu je uvedené v treťom stĺpci sprava: https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

To rozpätie je veľmi malé, ale snáď to bude aj tak užitočné. Veľa šťastia v ďalšom bádaní! :)
mbicko
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 14 Mar 2023, 08:45
Predkovia z oblasti: Kríže, Barbovo, Spiš

Dobrý deň.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Skutočne to oceňujem. List každopádne išiel. Mail tiež. Ja hľadám konkrétny rok a tok rok 1867 a obec Barbovo. Neviete mi to nájsť na FS? Ďakujem.
colin89
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09 Máj 2023, 14:22
Predkovia z oblasti: Zakarpatská Ukrajina (Berežská župa)

Bohužiaľ, obec Barbovo sa v tom obrovskom fonde Mukačevskej eparchie vôbec nespomína. Je to zvláštne, lebo aj podľa súpisu matričných kníh, uložených v DAZO, tam fungovala samostatná farnosť. A tá, samozrejme, patrila pod Mukačevskú eparchiu.

Na druhej strane, aj keby sa obec v tej zbierke na FamilySeach vyskytovala, veľmi by Vám to nepomohlo - uložené tam sú totiž iba útržkovité údaje za obdobie rokov 1826-1827 a potom matriky z 90. a nultých rokov na prelome storočí. Rozhodne nič ucelené...
Napísať odpoveď