Čo a ako musí matrika/archív poskytnúť?

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Zistil som, že môj pradedo sa narodil vo Veľkom Poly. Informácie o jeho predkoch som už ďalej nemal, tak som sa obrátil na matriku v Žarnovici, kde Veľké Pole spadá. Napísal som im meno, dátum a miesto narodenia a oni mi bez problémov napísali mená rodičov.

Keď som však chcel informácie, či môj pradedo nemal náhodou súrodencov a kedy umreli jeho rodičia, tak mi odpísali, že služby sú spoplatnené podľa zákona. Vravím v poriadku, napíšte mi čo a ako a ja zaplatím.

Odpoveď bola, že si mám zistiť z dokumentov, napr. z „dedičského konania“ bližšie informácie „pretože vyhľadávanie bez indícií je skutočne ťažké“.

Čo mám v takomto prípade robiť? Na čo mám právo?

Žiadne bližšie informácie o nich nemám, na začiatku som mal v podstate len rodné listy mojich rodičov. Moji starí rodičia sú už mŕtvi, resp. „nedostupní“. Nemám z kade zistiť viac, alebo mám?

Ďakujem za všetky rady.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Neuvadzate ziaden rok, takze nemozno presne povedat, kde mate co hladat. Cirkevne matriky spred r. 1895 su ulozene v statnych archivoch (niektore zdigitalitzovane su na strankach mormonov verejne pristupne). Matriky matricnych uradov z r. 1896-1907 su ulozene v byvalych okresnych archivoch (teraz pobocky statnych archivov). Na zapisy v matrikach sa vztahuju iste obmedzenia a sice:
Samotny zakon o archivoch a registraturach v § 13 – Obmedzenie pristupu v ods. 5 hovori:

"(5) Prístup k osobným údajom v archívnych dokumentoch
je možný
a) po uplynutí 90 rokov od vzniku záznamu, ak osobitný
zákon25) alebo medzinárodná zmluva neustanovuje
inak, alebo
b) po predložení písomného súhlasu s osvedčeným26)
podpisom fyzickej osoby, o ktorej osobné
údaje ide, alebo jej zákonného zástupcu, alebo blízkej
osoby, ak táto fyzická osoba už nežije."

Zakon o matrikach hovori nasledovne:

Nazeranie do matriky a výpisy z matriky
§ 18

(1) Matričný úrad vyhotoví úradný výpis alebo umožní nazrieť do matriky a robiť z nej výpisy

a) osobe, ktorej sa zápis týka, alebo členom jej rodiny,
b) osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím súdu zverené dieťa do osobnej náhradnej starostlivosti podľa osobitného zákona, 10a)
c) osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím príslušného orgánu zverené dieťa do dočasnej osobnej starostlivosti, 10b)
d) osobe, ktorá má právoplatným rozhodnutím súdu zverené dieťa do pestúnskej starostlivosti, 10c)
e) poručníkovi, ak sa o dieťa osobne stará, 10d)
f) súdom ustanovenému opatrovníkovi, 10e)
g) na úradné potreby štátnych orgánov, obcí a iných ustanovizní, ak to ustanoví osobitný zákon,
h) na vykonávanie štatistického zisťovania podľa osobitných predpisov. 11)

(2) Na účely tohto zákona sa za člena rodiny považuje manžel, rodičia, deti, vnuci, súrodenci a ich deti a v prípade preukázania oprávneného záujmu aj iná blízka osoba. 12)

(3) Úradný výpis určený na použitie v cudzom štáte overí obvodný úrad, ak medzinárodná zmluva neustanovuje inak.
——————————————————————
10a) § 45 zákona č. 36/2005 Z. z.
10b) § 49 zákona č. 36/2005 Z. z.
10c) § 48 zákona č. 36/2005 Z. z.
10d) § 56 ods. 2 zákona č. 36/2005 Z. z.
10e) § 27 ods. 2 Občianskeho zákonníka.
11) Zákon č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike v znení zákona č. 215/2004 Z. z.

12) § 116 Občianskeho zákonníka
——————————————————————



No a Obciansky zakonnik hovori toto:

Blízke osoby
§ 116

Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Ďakujem, ale aj tak to úplne nerieši môj problém :)

Môj pradedo sa narodil v roku 1920 a jeho rodičia cca 1892 a 1895. Keby títo rodičia žili len 60 rokov, tak záznam o ich úmrtí spadá do matriky a rovnako aj ich deti (narodenie, úmrtie) a nie do archívu. A ja som potreboval práve informácie o úmrtí rodičov a info o ich prípadných ďalších deťoch, čo mi na matrike odmietli poskytnúť z dôvodu, že moje indície sú príliš vágne a ťažko by sa im to hľadalo.

A ja chcem vedieť, či má matrika právo povedať "nevyhľadáme", "je to ťažké" alebo nie. Ak nemá, ako ich donútim vydať mi dané informácie. Dík.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Tieto matriky, podla mojich skusenosti, maju aj registre, tak by to nemal byt az taky problem... aspon mne teda vyhoveli zatial vzdy...
Je pravda, ze som vzdy ziadala iba vyhladanie - nie vypis, vzdy telefonicky a vzdy som sa dohodla kedy asi si mozem zavolat, ci sa nieco naslo...
jane17
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 28 Okt 2012, 23:01

Moja skúsenosť s matrikou v Stropkove bola nasledovná: zaslala som mailom mená a dátumy narodení prastarých rodičov a požiadala som ich o informáciu koľko mali detí. Zistili a poslali mi mená, ktoré našli a následne som si objednala ich RL a ÚL. 1ks stojí 5 EUR. Zaplatila som prevodom na účet. Musela som priložiť kópiu môjho rodného listu ako ID, že patrím k rodine.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Skúsila by som to na fare. Mal by tam byť záznam kedy zomreli, aj kedy mali pohreb. Mohli by tam byť aj ďalšie zápisy (napr. krstov, sobášov). Niektorí sú ochotní a vyhľadajú Vám tieto zápisy.

Odpis, alebo fotókópiu dedičského konania skúste hľadať na príslušnom súde. V ich archívoch by mali byť uložené. V nich by ste sa tiež mali dočítať o deťoch. Samozrejme je to za poplatok.

Na matrike som ani ja nepochodila. Do dnešnej podoby rodných, sobášnych, či úmrtných listov nezapisujú všetky údaje, pretože na to nemajú program. Ani by to nedokázali prečítať. Keď som požiadala matrikárku, že si to sama prečítam, preložím a zapíšem, tak mi povedala, že čo si to dovoľujem, že na to nemám nárok. A pritom sa jednalo o môjho predka a zápis bol starší ako 90 rokov.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Súhlasím s pani Darou, ak viete, akého vierovyznania Vaši predkovia boli, môžete sa pokúsiť kontaktovať aj faru, za pokus nič nedáte...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Chápem správne, keď je podľa zákona

"Prístup k osobným údajom v archívnych dokumentoch je možný
a) po uplynutí 90 rokov od vzniku záznamu..."

že aj údaje na obecných a mestských matrikách vyhotovené pred rokom 1924 sú teda verejné? Takže by tieto matriky nemali robiť problém keby žiadam z tohto obdobia záznamy o komkoľvek bez dokazovania rodinnej príslušnosti? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

To platí pre dokumenty v archívoch. Vo všeobecnosti by ťa k matrike pustiť nemali, jedine, že matrikárka bude mimoriadne ochotná :-)
Ak sme už spomínali vyššie, kňazi zvyknú do matrík pustiť omnoho ochotnejšie - ak zistíš dátumy narodení, resp. úmrtí tebou hľadaných osôb, potom sa skontaktuješ so štátnou matrikou. Neviem, aká je prax u r. kat. ale gr. katolíci povinne odovzdávali každoročne odpisy z cirkevných matrík, teda údaje môžeš získať aj od ochotného archívu diecézy (ak sa druhopisy viedli).
S pozdravom
Patrik Zakarovský
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

patricius95 napísal:.. Neviem, aká je prax u r. kat. ale gr. katolíci povinne odovzdávali každoročne odpisy z cirkevných matrík...
S tymto mate pravdu. Minuly rok mi nas farar (RK) hovoril, ze matriky nema, ze sa robia odpisy....
Napísať odpoveď