Zobor allod ujhegy

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
mitoxy
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Dobrý deň,
rád by som sa opýtal na miesto "Zobor allod ujhegy". Pri krste Jozefa Šinského, ale aj jeho bratov, ale aj bratrancov a sesterníc sa ako miesto narodenia uvádza vždy Zobor Allod ujhegy, Ujhegy allod., Zobor Allod., Zobor ujhegy a po roku 1901 je to miesto Šindolka 2. 

Našiel som, že ujhegy po maďarsky sú vinice a allod je staré označenie pre úplné vlastníctvo nehnuteľností a statkov, s ktorými mohol alodiálny vlastník nakladať úplne voľne, mohol ich užívať aj scudzovať, pôvodne dokonca bez toho, aby z nich platil dane.

Myslíte si, že sa dá nejako zistiť aké je to miesto, alebo je to všeobecný popis? Napadlo ma zistiť to cez archív ústavu geodézie a kartografie, pozieť sa v ich starých mapách, no tam sa kvôli korone teraz nedostanem... Skúsil som si pozrieť aj staré mapy a na mape z roku 1955 je vidieť symbol vinice na celej mestskej časti Zobor. Takže ani tak som si nepomohol... Skúsil som pozrieť katasterportal, či tam nenájdem pozemok po nejakých Šinských, ale ani to som nenašiel....

Ďalšie možnosti ako určiť presnejšie miesto mi nenapadajú.

link na krst Jozefa: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Prílohy
Zobor.png
mitoxy
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Práve mi prišla odpoveď z archívu v Nitre ohľadom miesta vizkeletpuszte a odkázali ma tam aj na mapu Nitry z roku 1906, ktorú som nepoznal:

https://maps.hungaricana.hu/en/MOLTerke ... 03%2C-5168

Na liste č. 3 sa nachádzajú aj oblasti Ujhegy, Vizkelet a Šindolka. Nad nápisom Vizkelet sa nachádza dom na pozemku č. 2651/2. Žeby Šindolka 2? V mieste vizkeletpuszte zomrel Jozefov otec v roku 1904.
Napísať odpoveď