Markušovce a okolie - VYRIEŠENÉ

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
danulka
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Aug 2020, 17:23
Predkovia z oblasti: Kežmarok, Nové Zámky, Jindřichuv Hradec

Andreas Kacsir sa narodil v obci Komarócz, aj jeho otec Joannes pochádzal odtiaľ. Ale na mape som to nenašla, prehľadala som aj okolité obce. Je to niekde pri Markušovciach, určite nie Komárovce v okrese Košice-okolie, lebo v tejto matrike je to pomerne časté bydlisko. Prosím pomôžte.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Naposledy upravil/-a danulka v 28 Máj 2021, 09:26, upravené celkom 1 krát.
jan
Člen
Člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Mar 2014, 15:59

Tu je mapa.
danulka
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Aug 2020, 17:23
Predkovia z oblasti: Kežmarok, Nové Zámky, Jindřichuv Hradec

ďakujem, mapu som si naštudovala, ale nepomohla. ešte raz - keď v okolí Markušoviec, Rudňan, Hnilca apod. otec pochádza z obce Komarócz, matka z Rudňan=Kotterbachu a dieťa sa narodí do domu v obci Komarócz a zapísané je v matrike čo patrí pod Markušovce... tak neviem ktorá je to dedina. prešla som staré mapy kvôli názvom, aj Wikipédiu, aj históriu všetkých dedín ich starými názvami, aj stránky obcí. už neviem kde hľadať. preto sa pýtam tu na fóre. najvyššie číslo domu v Komarócz bolo 77, teda nie malá dedina...
Mám 4 rôznych mužov s priezviskom Kacsir s pôvodom v obci Komarócz, 4 rôzne manželky, 2 páry bývali a rodili deti v obci Komarócz, spolu 10 detí, niekde medzi nimi je môj predok a ja neviem polohu tej dediny??? ide mi o roky 1885 a skôr
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Tato stranka je lepsia - da sa tam preklikavat medzi historickymi mapami a tou aktualnou.
https://www.staremapy.sk/?zoom=16&lat=4 ... 36&map=VM2

Podla mna to teraz nema ziadne meno, je to sucast Markusoviec, tesne pred "hranicou" do Rudnian.
A nemusi to nutne znamenat, ze tam bolo v 19 storoci viac ako 72 domov. Kludne sa to cislovanie domov mohlo vztahovat na sirsie uzemie. Nasli ste v matrikach niekoho co sa narodil alebo zomrel v Komarocz 1- 30, 35-60?
edit: az teraz som si vsimla, ze preklikavat medzi historickou a aktualnou mapou, a dokonca este lepsie, sa da aj v tom odkaze vyssie...
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

danulka napísal: 27 Máj 2021, 17:47 ...Mám 4 rôznych mužov s priezviskom Kacsir s pôvodom v obci Komarócz, 4 rôzne manželky, 2 páry bývali a rodili deti v obci Komarócz, spolu 10 detí, niekde medzi nimi je môj predok a ja neviem polohu tej dediny??? ide mi o roky 1885 a skôr
Dobrý deň,
súhlasím s kolegyňou MartinaS, ktorá Vám správne identifikovala "Komarócz" = Komárovce na mape.
Podľa štatistického lexikónu obcí z roku 1920, mali Markušovce miestne časti osád: Komárovce, Dolina, Svinské a "Domy Drevovej a banskej spoločnosti".
danulka
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Aug 2020, 17:23
Predkovia z oblasti: Kežmarok, Nové Zámky, Jindřichuv Hradec

ďakujem veľmi veľmi, našla som to, mali ste pravdu. číslovanie domov u narodených detí bolo od č.68 do 75, takže len pár domov ako je na mape. Len taká odnož Markušoviec.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

MartinaS napísal: 27 Máj 2021, 20:21 Tato stranka je lepsia - da sa tam preklikavat medzi historickymi mapami a tou aktualnou.
https://www.staremapy.sk/?zoom=16&lat=4 ... 36&map=VM2

Podla mna to teraz nema ziadne meno, je to sucast Markusoviec, tesne pred "hranicou" do Rudnian.
A nemusi to nutne znamenat, ze tam bolo v 19 storoci viac ako 72 domov. Kludne sa to cislovanie domov mohlo vztahovat na sirsie uzemie. Nasli ste v matrikach niekoho co sa narodil alebo zomrel v Komarocz 1- 30, 35-60?
edit: az teraz som si vsimla, ze preklikavat medzi historickou a aktualnou mapou, a dokonca este lepsie, sa da aj v tom odkaze vyssie...
Aj mapa na arcanum sa dá. Vpravo hore máte opacity. Keď začnete posúvať jazdec vľavo, zobrazuje sa súčasná mapa. A takisto je podľa nej vidieť, že v súčasnosti sú to Rudňany. Takže aj jan dal správnu mapu a správne umiestnenie.
Napísať odpoveď