Vyriesene - Sobas 1/2/1835 v Svatom Jure - latincina nazov obce?

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Worell
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 28 Máj 2020, 18:21
Predkovia z oblasti: Svaty Jur a okolie

Dobry vecer,

Vopred dakujem za pomoc.

Vedel by mi niekdo poradit co znamena slovo za vdovcom - je to nazov mesta odkial pochadza? Viete niekdo rozlustit co je to za mesto?
Ja by som tipoval na Raču ale nie som si isty ...

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Cziech Jacobus Cath Viduus Retfen(?)ies Colonus et Kortsek Elisbetha cath Vidua Michaelis m St. Georgio Sponus 30 Sponsa 28 anos.

Cziech Jakub Katolik Vdovec ???? farmar a Korcek Alzbeta Katolicka Vdova po Michalovi zo Sveteho Jura - manzel 30 rokov a manzelka 28 rokov ...

Pekny vecer
Jan
Naposledy upravil/-a Worell v 28 Máj 2020, 23:44, upravené celkom 1 krát.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Je to Raca. Aj podla priezvisk Czich aj Prokes by to sedelo, akurat len ho v tej Raci v matrike narodenych neviem najst...
A nevesta za slobodna bola Viktorin(ova).
Martina
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Myslim ze som ho nasla:
narodeny 19.7.1797, otec Georgius.
Prva manzelka Eva Szlovacsek, sobas 15.11.1826, dcera Catharina 21.2.1829. Eva zomrela 17.9.1831.
Zdravim, Martina
Worell
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 28 Máj 2020, 18:21
Predkovia z oblasti: Svaty Jur a okolie

Dakujem toho som tipoval aj ja. Len ten jeho vek nesedi -

Narodeny 17.7.1797
Prva svadba - 15.11.1826 - zapisane je ze mal 29 rokov to by sedelo - zaznamy v Raci su fajn.

Ale v Juri -
Druha svadba - 1.2.1835 - zapisane ze mal 30 rokov ale podla datumu narodenia by to bolo 38
a umrtie - 16.4.1865 - zapisane ze mal 71 rokov ale podla datumu narodenia by to bolo necelych 68 rokov ...

Ale je to naozaj asi on, je tam to umrtie prvej zeny - mam ho z otaznikom ale suhlasim

Este raz dakujem za pomoc ...
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Ak si chcete byt 100% isty, tak si skontrolujte vsetky umrtia v Raci, ci tam toho Jakuba nahodou nenajdete. Ide to rychlo, za kazdym rokom su tam indexy.
Napísať odpoveď