Poznámka po madarsky 1884

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
fanthomas
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 19:46
Predkovia z oblasti: Snina

Dobrý deň,

Vie mi prosím niekto preložiť poznámku v madarcine pri mene János.
Čítam tam dátum 24.januara 1910 ,meno Csura Maria asi gk leány

Tu je link:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 313
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

A Maskóczi G.K. lelkészi hivatal értesítése szerint 1910 évi 24 Januárban megnősült Csura Máriával ottani Gk. léányzóval Tölgyeshegyen.
Podľa oznámenia GK farného úradu v Maškovciach sa 24 Januára 1910 oženil s odtiaľ pochádzajúcou GK dievčinou Máriou Csura v Zubnom (Zubné).
Pekný deň
Obi
fanthomas
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 19:46
Predkovia z oblasti: Snina

Ďakujem veľmi pekne
Napísať odpoveď