VYRIEŠENÉ Sobáš Ertl Emericus Závod 1843

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
daze
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Jan 2023, 16:57
Predkovia z oblasti: Záhorie, Sv. Jur, Topoľčany...

Prosím pomôcť s vylúštením záznamu tu: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 . Je to v poradí 4. záznam v roku 1843. Text: Hussek Juliana viduus e convertis Anabaptistis ???? Caroli condam nobilis ???? filia.
Znamená "convertis Anabaptistis", že EE sa narodil ako Habán a konvertoval na RK?
Ďakujem
Naposledy upravil/-a daze v 29 Jan 2023, 17:26, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4735
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Hussek Juliannae viduus e(x) Conversis Anabaptistis S(ancti) Joannes//Caroli condam nobilis Sassinio filia - vdovec po Juliane Hušekovej z konvertovaných anabaptistov (habánov) zo Svätého Jána//dcéra nebohého urodzeného Karola zo Šaštína
daze
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Jan 2023, 16:57
Predkovia z oblasti: Záhorie, Sv. Jur, Topoľčany...

Ďakujem :)
Napísať odpoveď