Narodený 1820 Píla , Latinčina , "VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
ada.t
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 17:24
Predkovia z oblasti: Čombor-ová , Rimavská Píla

Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o preklad textu, Slovakia Church and Synagogue Books, 1592-1935 Evangelical (Evanjelícká cirkev) Rimavská Sobota Píla Baptisms (Krsty) 1814-1884 Joannes Csombor alias Bradnyan ,Image 23, , rok 1820 ,text Narodený 3.Janu: Joannes R.Píla Michaely Csombor ,aliasBradnyan, M.... Maria Schestak ............. Gabiela Honchy, Joanne Huluk...................
Maria Hrnčiar, Joanny Valent .......Potrebovala by som krsných rodičov. Dakujem
Naposledy upravil/-a ada.t v 28 Okt 2018, 20:20, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Joannes (P.Pil. ? bude nejaký titul, označenie, ktoré farár používal) Michaela Csombor alias Bradnyan a (M.vo.? tiež používané v ďalších zápisoch o krstoch) Maria Schestak ?? leg.
Krstní rodičia: Gabriela Hon(ch)y a Joanne Hulyuk Zje??kan? vocitati(zvaný) s Maria Hrncjar, Joannis Valent iun.(ior) vidua ( Mária Hrnčiar, vdova po Jánovi Valentovi mladšom)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2226
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Celý zápis čítam takto:
„N[ume]ro 1.) 3. Jan(uarii) Joannes P[arente] Pil[ensis] Michaelis Csombor, alias Bradnyan, M[atre] v[er]o Mariae Schestak, C[omparentibus] erant leg[aliter] Praes[entibus]: Gabriele Honetzy, & Joanne Hulyuk Tjesskan, vocitati - cum Maria Hrnčgar, Joannis Valent iun[ioris] vidua.“ Pod por. č. 1 zapísaný krst z 3. januára. (Pokrstený bol) Ján, syn otca Michala Čombora alias Bradňana z Píly a z matky Márie Šestákovej, krstnými rodičmi boli Gabriel Honéczy a Ján Huľuk Tieškan, zavolaní spolu s Máriou Hrnčiarovou, vdovou po Jánovi Valentovi mladšom.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
ada.t
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 17:24
Predkovia z oblasti: Čombor-ová , Rimavská Píla

Ďakujem pekne
Napísať odpoveď