Úmrtie Žigmunda Wagnera r. 1732 - ev. Kremnica

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Dobrý deň,
Zigmund Wagner, uvedený v matrike Kremnice https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 je zrejme prvým predkom, ktorého sa mi podarilo zistiť z nášho rodokmeňa. Neviem si poradiť s prekladom, kde pán farár podľa mňa o zosnulom uvádza: 13. júla, bol predtým prehľadavač (kutač) všeobecnými banskými vozidlami alebo koľajový odborník pre hlavné rýpacie vagony. Umrel vo veku 100 rokov. To znamená, že sa mal narodiť v roku 1632. Záznam o narodení Žigmunda ani záznam o jeho sobáši som nenašiel, no o narodení synov áno.
Prosím pomôcť s prekladom a aj o názor, či sa dajú niekde zistiť Zigmundovi predkovia. Pokúšal som sa o to v nemeckých a rakúskych záznamoch, nepodarilo sa.
Ďakujem
Naposledy upravil/-a duros v 23 Nov 2018, 17:19, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Zmenený názov témy (pôvodne len "Prečítanie dokumentu" - ničnehovoriace, dodržujte, prosím pravidlá!!! Viď bod 1!)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
podľa matriky sa mu prvý syn mohol narodiť v r. 1670 v Kremnici. To znamená, že sobáš mal pravdepodobne pred r. 1670, pričom najstaršia evanjelická sobášna matrika pochádza až z roku 1709. Podobne krsty boli v Kremnici zaznamenávané až od r. 1666. To znamená, že v matrikách už nie je možné nájsť ani jeho sobáš, ani jeho narodenie. S interpretáciou veku by som tiež bol veľmi opatrný. Ak mal niekto v matrike uvedené, že zomrel ako 100-ročný, často tým len farár vyjadril skutočnosť, že šlo o mimoriadne starého človeka. V skutočnosti (aj s ohľadom na najstaršieho zaznamenaného syna) sa mohol narodiť aj o 20 rokov neskôr, okolo r. 1650 - 1652. Preklad Vami uvedeného záznamu znie takto: „Dňa 13. júla bol pochovaný Žigmund Wagner, istý obuvník, všeobecne zaopatrený [sviatosťami] vo veku 100 rokov.“ Aj keď si nemyslím, že sa o ňom dochovali akékoľvek staršie záznamy, predsa len sa so žiadosťou o pomoc pri ďalšom pátraní môžete skúsiť obrátiť na Štátny archív v Kremnici, ktorý Vám možno bude v tomto smere vedieť pomôcť.
Veľa šťastia v ďalšom bádaní prajem.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
rengaw
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Júl 2018, 18:32
Predkovia z oblasti: Wagner, Kremnica

Ďakujem za prečítanie a za preklad. Ľudia v Štátnom archíve v Kremnici sú ochotní, obrátim sa na nich v ďalšom pátraní.
Samozrejme, že nedodržanie bodu 1 pravidiel fóra ma mrzí. Stalo sa.
Veľa zdaru a úspechov Vám všetkým prajem
Ing. Wagner
Napísať odpoveď