Zápis sobáša 1739 rk farnosť Nováky

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Tommy
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Dobrý deň,
Prezreral som matriky a našiel som ta zápis sobáša: Franciscus Tomanovicz cum Elisabeth
Čevege alebo Čerege? Nie som si istý priezviskom. Ďakujem za pomoc a ochotu
Ďakujem
T.H.D.
(Prava strana stred nižšie)

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Naposledy upravil/-a duros v 13 Júl 2019, 07:56, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Spresnenie názvu témy (predtým iba všeobecné "Zápis sobáša").
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3727
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Prepis: Die eadem (22 9bris 1739) Franciscus Tomanovicz cum Elisab(etha) Cserege Ex Laskar
Preklad: V ten istý deň (22. decembra 1739) František Tomanovic s Alžbetou Čereje (Čerou) z Laskára

Vo farnosti sa vyskytuje priezvisko Čerý, napr.: https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:QVN8-DCTR alebo https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:QVN8-DHRF a vychádzajúc z miestneho dialektu ide o prechýlenie typické pre región hornej Nitry - Čerý, (koho, čí, čia) Čereje (alebo napr. Kováč-Kováčeje a pod.).
Napísať odpoveď