Úmrtie 1857 Malý Šariš lat., + hladam Vi??ely? - Harsany, Szabados z Bajerova, rok 1807 - Vyriešené

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Anna Theresia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Alias býva zapisovaný v matrikách dosť bežne, v podstate slúžil napr. na odlíšenie viacerých osôb s rovnakým priezviskom bývajúcich v jednej farnosti. Neznamená to, že by sa takto pomenovaný dotyčný vydával za niekoho iného. A ani nemusel mať dve mená, bola to vo väčšine prípadov len prezývka, pod ktorou ho poznali ostatní ľudia v obci. Vzniknúť mohla napr. aj z názvu obce, odkiaľ pôvodne prišli predkovia do inej farnosti, v ktorej potom boli oslovovaní niekedy aj po celé desaťročia ich potomkovia touto prezývkou.
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Nerozumiem, ak som raz Vižely prečo by som mal prezývku Harsany a potom by ma ešte uvádzali aj všetkých potomkov do 2019 ako Harsani??
Anna Theresia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Uviedla som Vám len jeden z príkladov, ako používali kedysi alias v matrikách, a poznám aj prípady, keď naozaj alias sa stal neskôr oficiálnym priezviskom. Dôvody mi však nie sú známe či niekde popísané.
Netvrdím, že všetkých potomkov takto pomenovaných osôb uvádzali / uvádzajú až do r. 2019 v súčasných dokumentoch len pod prezývkou. Ale konkrétne v našej rodine moji predkovia sú zapisovaní aj pod prezývkou / aliasom v starých matrikách z 18. a 19. storočia  - teda ešte dobrých 200 rokov po príchode z ich pôvodnej obce...
Alias však mohol vzniknúť či byť odvodený aj z iných príčin ako pomenovanie dediny.
Samozrejme, prečo nazývali osobu, na ktorú sa pýtate vo Vašej téme, aj aliasom, netuším a neviem, či sa k pravým dôvodom dopátrate. Opísala som iba svoje skúsenosti pri pátraní v matrikách s aliasom, keďže medzi Vašimi príspevkami sa nachádzala aj otázka:
" Stretol sa už niekto s tým že niekto má alias? "
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

juraj1243 napísal: 24 Nov 2019, 17:42 Nerozumiem, ak som raz Vižely prečo by som mal prezývku Harsany a potom by ma ešte uvádzali aj všetkých potomkov do 2019 ako Harsani??
Ako už je spomenuté vyššie, dôvodov mohlo byť veľa. Pokiaľ nemáte k tomu konkrétny podklad, môžeme len vymýšľať. Napríklad tento Vižely dostal upresňujúci alias Haršány po nejakom úplne inom všeobecne známom Haršánym, na ktoreho sa podobal vizážou. Alebo to bolo podľa predchádzajúcich majiteľov usadlosti, kde bývali, alebo susedov. Prípadne v jeho rodinnej vetve sa vyskytovali nejakí Haršány/Haršányová, pomocou ktorého ho chceli odlíšiť od ostatných Viželyovcov. Možno si meno zmenili na Haršány kvôli niečomu zámerne, lebo napríklad potrebovali dokladovať nejakú akože príbuznosť kvôli majetkom alebo naopak, bolo vhodné na Viželyho zabudnúť, lebo niečo urobil, k čomu sa nechceli priznávať. A môže ísť aj o priamy význam toho mena - tento Vižely bol len hlučný a/alebo príliš hlasno hovoriaci, čiže po maďarsky harsány. PH.
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Neviem či je Vižely (Vigelj, Vigrly, Višely??) správne, ako píšem v príspevku, ak by sa niekto našiel čo by to vedel prečítať správne.

Zápis robil Jonáš Záborský.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Ak si pozriete cenus okolitych obci, tak ako vhodny kandidat na V..ly sa ponuka Velka Lodina alebo susedny Kysak, ktore nie su daleko od Bajerova a v 1715 su tam uvedene mena Vergely aj Veszely.

https://www.cisarik.com/0_Kysak_Kosice_ ... Saris.html

Vzhladom na to, ze v matrike na poslednych dvoch riadkoch su uvedene zingar*, tak to z je dost typicke a preto skor by som sa priklanal k menu Veszely. PH
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

juraj1243 napísal: 24 Nov 2019, 17:01 Meno niekto prečíta? Vigelj - Vižely - Vigely - ?...
Jeho priezvisko čítam "Vizely".
Nakoľko ešte nebol uzákonený slovenský jazyk, priezviská boli v matrikách zapisované rôzne - správne a foneticky. Z počutia vznikalo v priebehu času z jedného priezviska aj viac skomolenín. S tým musíte jednoducho počítať.

Váš zomrelý Michal "Vizely", prezývaný Haršaník, bol pôvodom z Bajerova. Tu viewtopic.php?f=22&t=10843 som Vám povedala, že máte listovať rk matriku Bajerova stranu za stranou. Som v pozore a všímam si všetky podobné priezviská, vrátane krstných rodičov. Ak ho nenájdem, pokračujem listovaním matrík okolitých farností.

Tu vľavo je záznam, že bolo 20. aug. 1808 pokrstené dieťa Michael Vizsoly v Bajerove, žijúci detto https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=656831

Sobašny záznam jeho rodičov je prvý na strane vľavo https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=656831 . Dátum uzavretia manželstva je z predchádzajúcej strany - 24. okt. 1798 v Bajerove.
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

to milestone
ja nemám slov, ešte aj v tom odkaze som pol hodinu hľadal čo ste mi napísali. Neviem či som, slepý alebo sprostý ale asi oboje. Prechádzal som matriky a fakt, fakt som tam nič nenašiel.
Už som si myslel že končím s hľadaním, že sa v Bajerove len zastavil so svojim pánkom a potom odkráčali.
To Michael=Tomes=Korits v sobášnom zázname by čo mohlo byť? Akože ako idem do minulosti, tak nič v tých záznamoch proste nemôže byť jednoduché, všetci to majú normálne len my nie. :D
Patrí Vám moje obrovské vďaka a čokoláda. Prosím PM aby sme dohodli.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

juraj1243 napísal: 26 Nov 2019, 16:01 ...
To Michael=Tomes=Korits v sobášnom zázname by čo mohlo byť?
Viď nadpis stĺpca: Nomen et Cognomen Copulantis - meno a priezvisko sobášiaceho.
juraj1243 napísal: 26 Nov 2019, 16:01 .... Akože ako idem do minulosti, tak nič v tých záznamoch proste nemôže byť jednoduché, všetci to majú normálne len my nie. :D
...
No tak to ste na dosť veľkom omyle, práve naopak - je výnimočné, ak je nájdenie predkov jednoduché.
juraj1243
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 23 Nov 2019, 10:26
Predkovia z oblasti: Prešov

Ďakujem Duros.
Venoval som tomu desiatky hodín, niečo som pochytil z maďarčiny a latinčiny, stretol som sa s ochotnými ľuďmi.
Naučil som sa skoro prečítať škrabopisy starých ujcov.
Záver: ešte si nie som istý, či som sa chcel dozvedieť práve toto. Pravda je niekedy lepšie ak je skrytá.

Téma: VYRIEŠENÉ
Napísať odpoveď