Rôzne znaky v matrikách

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

Vážení kolegovia, stretli ste sa niekedy pri bádaní s rôznymi znakmi, ako napríklad hviezdička, polmesiac, kruh s bodkou a podobne?
Aký význam majú napr. v tejto matrike zomrelých - v akom dennom čase zomreli (v noci, cez deň, v noci...) ?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=128087
Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
odpoveď na Vašu otázku je v matrike o stranu skôr:
„Nota Bene, Signa quibus Modus cujuslibet Sepulturae et Ceremonarum observari poterant sunt sequentia: Sol significat integram Concionem. Luna significat Parentationem. Stella solum cantum cum precibus quae in margine suo ordine collocabuntur. Nota. Luna a tergo signata hoc Modo significat Valeditionem seu Versus.“
Značky zapísané za menami zosnulých naznačujú, aký druh pohrebného obradu bol vykonaný, a to nasledovne: znak slnka naznačuje úplný obrad. Mesiac označuje smútočnú reč. Hviezdička predstavuje spev s modlitbou, pričom všetky tieto značky sú na okraji záznamu uvedené. Mesiac s pomlčkou označuje požehnanie prítomných na konci obradu, resp. verš zo Sv. písma zacitovaný počas obradu.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

Patrik veľká vďaka.
Napísať odpoveď