sobáš LATINČINA 1804 VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
ag123
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 26 Feb 2019, 09:23

Dobrý deň.
Chcel by som Vás poprosiť o pomoc pri čítaní sobášnej matriky v latinčine z roku 1804 farnosť Brestovany.
Je to 7.záznam z 16.1.1804. Neviem prečítať dve slová za menom ženícha Stephanus Harsanyi ____ ____ ex Keresztúr.
Posielam link : https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Ďakujem za pomoc
Naposledy upravil/-a ag123 v 01 Mar 2020, 14:15, upravené celkom 1 krát.
Anna Theresia
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Dobrý deň.
Myslím, že v zázname je uvedené " def ( unc ) ti Michaelis ex Keresztúr filius " - čiže " zomrelého Michala z Križovian syn " . Takže ženíchov otec Michal v čase sobáša svojho syna Štefana už nežil.
ag123
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 26 Feb 2019, 09:23

Ďakujem za pomoc.
Napísať odpoveď