Matrika Horne Otrokovce

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Pekny vecer,

Opat prosim o pomoc, neviem precitat zltym zvyraznene - priezvisko a povolanie
https://ulozto.sk/file/gEXvOrHIMXMI/krs ... okovce-jpg

27 Jan Joannes , Joannes Cservenka otec, matka Maria V alebo Consovs neviem prve pismeno urcit ani som nikde nic podobne nenasiel na porovnanie iny zaznam https://ulozto.sk/file/L3ZDavoL1FvV/viczen-jpg kde je zrejme ako farar pise V resp tesne podtym C

rovnako neviem precitat ani urcit povolanie otca Honbulani??? Hortulani - od Hortulanus - zahradnik?
vychadza mi to na zahradnika ale nie som si isty.

Vopred dakujem
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
1.) Maria Consors znamená Mária, (jeho) manželka. Jej dievčenské priezvisko nie je uvedené.
Hortulanus je skutočne záhradník. Niekedy sa takto označovali aj želiari. Keďže tu je hneď o riadok nižšie uvedený termín Inquilinus, myslím, že v tomto prípade chcel farár skutočne napísať „záhradník“.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Dakujem

Naozaj som predpokladal ze je to priezvisko lebo pretym ak nebolo priezvisko bolo zapisane consorte sua, nenapadlo by mi ze je to tak ako pisete, este raz velmi pekne dakujem
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Pekny vecer,

Uz mi to je blbe, ze tu zase otravujem mam nasledovny pripad kde Vas prosim o pomoc/nazor
https://ulozto.sk/file/fDRsWTG849pk/h-o ... rmajer-jpg

umrtna matrika, umrtie Catharina Obermajer 20 rokov pricina umrtia putridis by to malo byt alebo nejaka ina forma toho oznacenia cize asi gangrena/hniloba uz sme to tu riesili, co ale neviem vylustit z tohoto zaznamu je ci to bola dcera alebo manzelka, pri vsetkych alebo pri vacsine zaznamov to farar uvadza filia/filius, consorte sua a pod... tu je napisane opilionis a asi sorte...cize manzelka?

lebo v celej obci mam len jedneho Obermajera a jeho manzelka je Elisabetha nie Catharina ako sa uvadza v tomto zazname, rovnako nema dceru Catharinu alebo aspon taka nieje v krstnych matrikach.

Dakujem
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

soror - sestra alebo sesternica: http://genedict.net/2598-sk/soror/
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Peknu Nedelu prajem

Nastal nasledovny problem, mam 5 roznych zapisov roznych udalost i (4 krsty, jedno umrtie) tych istych rodinnych prislusnikov ale Priezvisko je vzdy napisane inac - nie podobne ale uplne inac, rozmyslam ako dotycnu osobu zapisat, alebo uviest vsetky verzie?

https://ulozto.sk/file/Dj0X8Xj2iYCz/roz ... 1-mena-jpg

1. Krst Joannes (Jan) rodicia: Gonyo Michael a Karasz Anna
2. Krst Maria rodicia: Gonó Michael, Karasz Anna
3. Krst Michael rodicia: Guliga Michael, Anna Karasz
4. Krst Josephus rodicia: Gulisz/Guliss Michael, Karasz Anna
5. Umrtie Michael Guliga

Skusal som virtualne cintoriny,ci sa tam nevyskytuje podobne meno...v Tekoldanoch kde podla zapisov dana rodina zila nemaju online cintorin, v okolitych obciach Horne Otrokovce, Teplicky sa take meno nevyskytuje, skusal som aj online telefonne zoznamy - nic.

Vopred dakujem za radu
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Odsledujte niekoľkých potomkov, pokiaľ možno, čo najďalej a najzaužívanejšiu formu použite s tým, že ostatné uvediete ako aliasy. Osobne sa domnievam, že správne bude Gono, resp. Goňo, zvyšok sú aliasy.
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Dakujem, spravim to tak

Mozem este otazku v dalsich zaznamoch mi pri zenach vyskakuje oznacenie Csörs alebo Csors
prikladam link kde je to vidiet na 3 miestach - zvyraznene https://ulozto.sk/file/LXgoTzlNYL11/csors-jpg

nasiel som v slovniku ze to moze byt staromadarsky zo slova Csordás - pastier dobytka.

Ale nerozumiem preco je toto oznacenie aj pri manzelke Nob. Stefana Karabu - Juliane Borcsanyi?
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

consorte- manželka
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ja len doplním kolegu, že to, o sa Vám javí ako dvojbodka, je vlnovka, čo je znakom skrátenia slova, teda v tomto prípade C(on)sors. Nie vždy a nie každý zapisovateľ tú vlnovku uvádzal, ale keď na ňu natrafíte, môžete si byť istý, že ide o skrátenie slova.
Napísať odpoveď