Matrika Horne Otrokovce

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
1.) Joannes Venceslai Paur et Josephae Kratokvila - Ján, syn Václava Paura a Jozefy Kratochvílovej.
2.) Prečítané to máte správne, skutočne sa jedná o dcéru Štefana Habaniska alias Macka. To znamená, že používal raz priezvisko Habaniska, inokedy Macko. Farár si nebol istý tým, ktoré z nich je pôvodné priezvisko a ktoré bolo len prídomkom, či prezývkou, a tak zapísal obe priezviská. Ten Macko mohol bývať v dome po starom Habaniskovi a opačne, ťažko Vám na túto otázku odpoviem z jediného záznamu týkajúceho sa tej rodiny.
3.) Michael Stephani Paulech, et Evae Greniss Serv(orum) - Michal, syn sluhov Štefana Paulecha a Evy Grenišovej.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

ďakujem
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
ešte sa Vás v súvislosti s Vašou prácou opýtam: túto knihu poznáte? https://www.knihaantik.sk/z-davnej-hist ... 34068.html
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Áno poznám, mám tú knihu doma
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Peknú Nedelu prajem

Inac dakujem za typ na knizku, uz som aj zabudol, ze to mam doma, vcera som to narychlo prebehol je tam par mien, ktore mi ulahcili resp ulahcia dalsie prepisovanie matrik.

Mozem opat poprosit o pomoc pri precitani nasledovneho:
https://ulozto.sk/file/dOWuWWKl67wQ/ho-zip

1. Joannes Vítiss? opilis non vocato Parocho inyrivisus? (tu nie som si isty priezviskom ani vyrazom za slovom Parocho skusal som aj slovniky ale zial nic... celý ten opis ten co nieje nazyvany fararom ??? mi nejako nedava zmysel.

2. Umrtny zaznam ... Catharina Insaur exposibus - exposibus - vystaveny teda podla slovnika ale slovo Insaur ak som to precital spravne netusim co ma znamenat, je to napisane s velkym pismenom na zaciatku cize to moze byt aj priezvisko, alebo je to oznacenie priciny umrtia? - ani take som totiz nenasiel

3. z krstnej matriky... Joannes Hazari (je to divne napisane ale bude to hazari nakolko toto priezvisko sa v matrikach vyskytuje), Hejdonis Cottensis Evangelici penes Reuer Fales, et Apollonia Zsatsko Catolica F.Attrak LL A.R.D. Georgiio Maduniczky Parocho Loci per Procuratorem, com H. Virg Eva Sessik Aconona Sua ???

tu neviem povolanie Hejdonis - Hajduch Cottensis toto bude asi oznacenie obce/miesta ale nic podobne som nenasiel len odkazy dalsich ludi ktori sa na to pytali... pri krstnych rodicoch Eva Sessik a oznacenie Aconona Sua tiez neviem prelozit.

Vopred dakujem za pomoc
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
1.) Joannes Vrtiss opilio non vocato Parocho improvisus
- Ján Vrtiš, pastier, nebol zaopatrený sviatosťami, lebo nikto nezavolal kňaza.

2.) Catharina Infans expositus
-Katarína, dieťa zanechané napospas (resp. opustené, položené k cudzím dverám).

3.) Joannes Joannis Haszan Hajdonis Co(mi)t(a)tensis Evangelici penes Reversales, et Apolloniae Zsatko Catholicae F(elsö). Attraken(sis). LL(=Levantibus). A(dmodum).R(everendissimo).D(omino). Georgio Maduniczky Parocho Loci per Procuratorem, cum H(onesta). Virg(ine). Eva Sessik Aeconoma sua. Min(istro) eodem.
-Ján, syn Jána Hasana, stoličného hajdúcha (drába), evanjelika s prepúšťacou listinou (ako evanjelik prostredníctvom tejto listiny súhlasil vychovať svoje deti v katolíckej viere) a Apolónie, rod. Žatkovej, katolíčky z Horných Otrokoviec. Krstnými rodičmi boli veľadôstojný pán Juraj Madunický, miestny farár, v zastúpení, spolu s poctivou pannou Evou Šešíkovou, jeho hospodárkou. Vysluhovateľom krstu bol ten istý kňaz ako vyššie.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Ďakujem veľmi pekne

môžem ešte poprosiť o pomoc?
https://ulozto.sk/file/RmCP50MVUD3q/sobas-1817-jpg

stačí úplne len žltým zvýraznené, sobášna matrika
1. .... cum deflorata persona ex Diós Elisabetha Stephanovich.... mám to chápať, že nevesta sa vydávala nepoctivá?
2. neviem precitat / urcit priezvisko

Demetruis Janets? to ad myslim k tomu nepatri... to by asi malo byt ad Toth Diosiensis cum honesta virgin Maria Olejka.....

vopred dakujem
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
1.) Je to presne tak, ako píšete. Čo som čítal, farár tieto ženy pri sobáši tituloval pojmom „uctivá“ namiesto oslovenia „poctivá,“ ktoré bolo vyhradené pre počestné ženy.
2.) V zázname nižšie sa spomína Demetrius Jancsad. Tak, ako to píšete vy, to určite nebude. Názov obce je postavený ako prídavné meno a pred adjektívum by sa ad neuvádzalo.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Ďakujem
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Pekny vecer

Mozem poprosit o radu?
https://uloz.to/file/z2ADup9pAwXm/1818-umrtie-jpg
Umrtie Februar Michael Balas in vagitu vek je uvedeny ako 12 Septim... to znamena 7 z 12tich? cize 7 mesiacov?

Dakujem
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Napísať odpoveď