dve mena pri zene v umrtnej matrike VYRIESENE

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Dobry den,
nie som si ista, ci chapem zaznam z 18. maja:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Zomrela Anna, manzelka Pavla Kovára a pred smrtou prijala sviatosti.
Co mi nie je jasne, v akom vztahu bola k Pavlovi Fabianovi alias Otrubovi
A nevidim tam pricinu smrti.
Dakujem za pomoc.
K
Naposledy upravil/-a koralia v 14 Máj 2020, 12:44, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
zomrela Anna, vdova po nebohom Pavlovi Kovárovi, manželka Pavla Fabiána alias Otrubu, zaopatrená všetkými sviatosťami. Príčinu úmrtia tam nevidíte preto, že sa vôbec neuvádzala.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Velmi pekne dakujem, ja som si aj myslela, ci to nebol jej druhy muz.
Kazdopadne som tam cakala poznamku vdova, a kedze tam nebola, tam ma to zmiatlo.
Inac na tie priciny smrti nemam vôbec stastie, 90% zaznamov, ktore sa tykali mojich predkov, pricinu smrti neuvadzaju.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

koralia napísal: 14 Máj 2020, 12:44 Velmi pekne dakujem, ja som si aj myslela, ci to nebol jej druhy muz.
Kazdopadne som tam cakala poznamku vdova, a kedze tam nebola, tam ma to zmiatlo.
Inac na tie priciny smrti nemam vôbec stastie, 90% zaznamov, ktore sa tykali mojich predkov, pricinu smrti neuvadzaju.
O to viac by ste si mali všímať údaje o vyslúžených sviatostiach, ktoré aspoň sčasti nahrádzajú príčinu úmrtia. Viac sa o tom dočítate v pripravovanom článku Na smrteľnej posteli, ktorý sa čoskoro objaví na stránke geni.sk ;-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

koralia napísal: 14 Máj 2020, 12:44 Velmi pekne dakujem, ja som si aj myslela, ci to nebol jej druhy muz.
Kazdopadne som tam cakala poznamku vdova, a kedze tam nebola, tam ma to zmiatlo.
....
No a toto nás práve zaujíma, ako to vidíte Vy, čo ste zistili o tejto osobe... ak mala dvoch manželov, či obaja zomreli ešte skôr, ako ona, alebo v čase jej smrti ešte žil ten druhý muž. Nevieme sa totiž dohodnúť na presnom význame slova, ktoré nasleduje za priezviskom Kovár. Pre jeho rozkľúčovanie je podstatné práve to zistenie, na ktoré sa pýtam.
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Az z jej úmrtného zaznamu som zistila, ze bola 2x vydata - patram totiz len po muzskych predkoch a mojej linie sa tyka len jej prvy manzel, ktory zomrel v roku 1793. Ale zistim to a dam vediet :-)
Ale je mi to dost cudne, aby sa zena cez 50 znova vydavala... Mozno bola v takej nudzi, ze sa potrebovala existencne zabezpecit... Jej vnuk mal za manzelku dceru mlynara Fabiána, takze to boli spriaznene rodiny este o dve generacie neskor.

PS: Na novy clanok sa tesim, lebo priciny umrtia su bielymi miestami v mojom rodokmeni:-)
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Takze Anna (za slobodna Drahosova, vdova po Pavlovi Kovarovi) sa druhýkrát vydavala 21. oktobra 1793 (je prvy manzel zomrel vo februari 1793, takze bola pol roka vdovou).
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Prva zena zenicha Pavla Fabiána zomrela v juli 1793 (takze on bol vdovec len tri mesiace)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Do doby umrtia Anny som smrt Pavla Fabiána nenasla, takze svoju druhu manzelku prezil.
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Tak uz mam aj umrtie Pavla Fabiána, zomrel 7. oktobra 1803
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Super, vďaka! Takže sa potvrdila správnosť prekladu.
Napísať odpoveď