VYRIESENE preklad druhej časti

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
elesuc
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 23 Sep 2020, 08:16

Poprosím, mohol by mi niekto skontrolovať môj ďalší pokus o preklad.

prepis:
Notificato provie Teureszali Dino Incoli attactae Posseonis Exitus Nostri die adjuratisg inpraentia Terreszali Domini, Juhie, Guratis, Senioribus, Fassiones illor ad 9. Juter rogatoria puncta Secundum ae qva in capio 1 § 1,2,3,4,5 a 6 praecribunt /: ut adnexum examen cum responsi exhiber:/ exceperamus.

preklad:
Uvedené pozemky sa budú naďalej užívať podľa prideleného Terezianskeho (urbáru) starými vlastníkmi dozorný orgán prideľuje 9. Jutar podľa bodov v kapitole 1 § 1,2,3,4,5 a 6 /: uvedené v priložených odpovediach.

Ďakujem
S pozdravom
Peter Košút
Naposledy upravil/-a elesuc v 06 Okt 2020, 06:49, upravené celkom 1 krát.
elesuc
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 23 Sep 2020, 08:16

Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2512
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

„Oznámenie o vyššie vykonanom akte zemskému panstvu a obyvateľom (obce) je priložené, potom došlo v prítomnosti zemského panstva, richtára a jeho prísažných, ako aj starších tejto obce, kedy boli zaznamenané aj odpovede na deväť dopytovaných bodov podľa nariadenia uvedeného v prvej hlave v predpísaných paragrafoch č. 1-6, pričom vyšetrovanie aj s uvedenými odpoveďami sme priložili...“
S pozdravom
Patrik Zakarovský
elesuc
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 23 Sep 2020, 08:16

Tak to som sa moc netrafil, no snaha bola. Ďakujem krásne.

Peter
Napísať odpoveď