VYRIEŠENÉ Šoltýska (Antalfalva) - narodenie a sobáše - mená predkov

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

Dobrý deň,

skúsili by ste mi pomôcť prečítať mená? Pripájam link a pod ním môj komentár.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1473379

Sobáš v máji - Martinus a Eva (Komora a Gergell) - nie je mi jasné prečo je to bez priezvisk. Potrebujem prečítať mená rodičov.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKD2Z-B79

hneď prvý záznam na ľavej strane, Paulus Szlamcsik, syn rodičov Paulus Szlamcsik a Catharina ???

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1473379

tretí záznam na pravej strane Joannes Morong x Anna Gavranek, ,mená rodičov Lalik Catharina (???), Gavranek krstné meno neviem a riadok pod tým tiež nie, očakávam ešte 2 mená, z tohto matka za slobodna
Naposledy upravil/-a c.addle v 17 Nov 2020, 20:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3289
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
1. Veď priezviská sú uvedené pri menách otcov. Farár to takto aspoň nemusel písať dvojmo, a zároveň zapísal do matriky otcov oboch snúbencov. Mne to príde praktické. Otcom ženícha bol Ján Korenovčík, otcom nevesty t. č. už nebohý Juraj Boháčik.
2. Catharina Smaltsik - Katarína Smalčíková.
3. Rodičia ženícha: Ján Morong a Katarína Zdáleková. Rodičia nevesty: Ján Gavránek a Mária Fialová.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

Ďakujem pekne, v bode 2 som sa pohla o ďalšiu generáciu, v bode 1. mi docvaklo, že musia byť len menovci, lebo tam som si istá menom Martin Komora, takže otec nemôže byť Korenovčík. Navyše, prečo len mená otcov? To už znemožňuje ďalej hľadať... :roll:
Čo sa týka 3., Ján Gavránek a Mária Fialová som dohľadala len vo forme Ján Gavránek a Mária (bez rodného priezviska), takže neviem s určitosťou povedať, či sú to tí "moji". Ani ich vek pri narodení dieťaťa sa tam už neuvádza, tým pádom už ťažko dohľadám záznam o ich sobáši a mená rodičov. Zdá sa, že tie staršie záznamy okolo r. 1800 už nie sú také podrobné, škoda..
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5002
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

c.addle napísal: 17 Nov 2020, 16:26 ......v bode 1. mi docvaklo, že musia byť len menovci, lebo tam som si istá menom Martin Komora, takže otec nemôže byť Korenovčík. Navyše, prečo len mená otcov? To už znemožňuje ďalej hľadať... :roll:
Opravím kolegu, je tam Korenovčák, no rozhodne nie Komora. Prečo by malo znemožňovať hľadať ďalej, ak sú len mená otcov? V 18. storočí budete mať zápis sobáša, kde sú len mená snúbencov a mená svedkov pri sobáši. Nič viac - ani vek, ani jeden rodič. A aj tak sa dá stále hľadať.
c.addle napísal: 17 Nov 2020, 16:26 Čo sa týka 3., Ján Gavránek a Mária Fialová som dohľadala len vo forme Ján Gavránek a Mária (bez rodného priezviska), takže neviem s určitosťou povedať, či sú to tí "moji". Ani ich vek pri narodení dieťaťa sa tam už neuvádza, tým pádom už ťažko dohľadám záznam o ich sobáši a mená rodičov. Zdá sa, že tie staršie záznamy okolo r. 1800 už nie sú také podrobné, škoda..
Platí to, čo vyššie. Ak sa k tomu postavíte tak, že je ako matka uvedená iba Mária a vy nemáte istotu, ktorá to je, tak jasné, že ste skončili. Treba analyzovať rodiny, robiť si pomocné rodokmene ostatných rodín s tým istým priezviskom, porovnávať krstných rodičov a svedkov pri sobáši. Treba prejsť aj matriky zomrelých. A spústa ďalších faktorov a drobných detailov, ktoré treba sledovať pri každom zápise, môžu byť nápomocné. Je to detektívna práca, nič nedostanete na tácke.
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

Tak pomocné rodokmene mi nenapadli, krstných som porovnávala, aj bydliská, ale aj tie sa často menili. Dokonca sa mi stalo, že môj praprastarý otec mal pri narodení svojho syna uvedený vek, z ktorého som vypočítala rok jeho narodenia a v sobášnej matrike mal zas vek, z ktorého mi vyšiel iný rok narodenia. Je to možné? Že v tej dobe okolo r. 1890 až tak neriešili či má 34 alebo 36?😁 No a ďalšia vec je, že Šoltýska bola osídlená okolo r. 1800 rodinami z rôznych kútov, ako Orava, Trenčín, Morava, a tým pádom už neviem kde hľadať. A keď sa tam opakuje pár krstných mien, tak je tam veľká pravdepodobnosť omylu. Ale nevzdávam to, ďakujem za tipy :) ešte som nováčik
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5002
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

c.addle napísal: 17 Nov 2020, 19:00 .... Dokonca sa mi stalo, že môj praprastarý otec mal pri narodení svojho syna uvedený vek, z ktorého som vypočítala rok jeho narodenia a v sobášnej matrike mal zas vek, z ktorého mi vyšiel iný rok narodenia. Je to možné? Že v tej dobe okolo r. 1890 až tak neriešili či má 34 alebo 36?😁
To je úplne bežná vec. V druhej polovici 19. stor. je odchýlka 2-3 rokov úplne normálna. V starších obdobiach sa možno stretnúť s ešte väčšími odchýlkami. Najlepšie je to vidno na súpise obyvateľstva z r. 1869, kde dospelí majú už odchýlky aj 5 rokov, starí ľudia aj viac (vo Vašom prípade nie je dostupné online, ale fyzicky v ŠA BB).
c.addle napísal: 17 Nov 2020, 19:00 No a ďalšia vec je, že Šoltýska bola osídlená okolo r. 1800 rodinami z rôznych kútov, ako Orava, Trenčín, Morava, a tým pádom už neviem kde hľadať. A keď sa tam opakuje pár krstných mien, tak je tam veľká pravdepodobnosť omylu. Ale nevzdávam to, ďakujem za tipy :) ešte som nováčik
Robil som v tej oblasti rodokmene, niektoré sa mi podarilo dotiahnuť do Trenčianskej župy, ale chce to mravenčiu prácu. Vďaka indexom na familysearch.org máte možnosť aspoň približne nájsť rody daného priezviska a pri troche šťastia sa Vám podarí nadviazať.
Máme tu človeka, ktorý túto oblasť veľmi dobre pozná, má nejakú literatúru, kde sú, myslím, uvedené aj rodiny odkiaľ prišli (ale tým nie som si celkom istý).
V neposlednom rade neviem, či máte našu knihu, kde podrobne rozoberáme spôsob hľadania predkov, možné zdroje, atď: https://www.martinus.sk/?uItem=291255
c.addle
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 07:25
Predkovia z oblasti: Malohont, Podpoľanie

O knihe som netušila, určite si zaobstaram. Bolo by teda zaujímavé toho človeka spoznať, moji predkovia zo šoltýsky odišli začiatkom 20.storočia čiže tam nikoho nepoznám, bola som sa tam len pozrieť. Ten súpis prisťahovalcov mám vyžiadaný zo ŠA BB ale nejak na mňa pozabudli. :)
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Údaje o knihe:
Ing. Ján Laššák: Šoltýska, Monografia obce, 2014, 208 strán.
Knihu vydal obecný úrad v Šoltýske.
Skúste si ju kúpiť u nich. Ak neuspejete, vypíšem Vám nejaké záujmové mená a pôvody. Napr. Komora prišiel z Oravského Veselého.
Ak ste z BA, knihu aj požičiam.
Napísať odpoveď