VYRIEŠENÉ Poznámka v súpise z 1869 Nitr. Šarfia maďarčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Ramgad
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 02 Jún 2020, 13:11
Predkovia z oblasti: Nitrianska Blatnica: Seleš, Bittner, Belka, Hermann, Navrátil...

Dobrý deň,

už dlho sa mi nedarí vylúštiť poznámku nad menom Branderskej Jozefy - vidím tam len annya. Vedel by to niekto prosím prečítať a preložiť? Snažím sa zistiť, či bola Jozefa sestrou vyššie uvedeného Floriána Belku, prípadne či tam má napísaný nejaký vzťah k nemu. Bohužiaľ matriky z tej obce sú len od 1827 a Jozefa sa narodila skôr. Za slobodna bola Belka.

Ešte neviem prečítať zápis pri Jozefe, stĺpec 8 nad slovom napszamos.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... C324200701

Vďaka :)
Naposledy upravil/-a Ramgad v 03 Jún 2021, 13:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
obi
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 277
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Mohlo by to byť,
4 szám alatti annya = matka Jána pod číslom 4
stĺpec 8 = napidíj melletti napszámos = nádenníčka za dennú mzdu
pekný deň
Obi
Ramgad
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 02 Jún 2020, 13:11
Predkovia z oblasti: Nitrianska Blatnica: Seleš, Bittner, Belka, Hermann, Navrátil...

Obi> ďakujem :)
Napísať odpoveď