Krst 1845 -zapis pod čiarou-latinsky

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
fanthomas
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 19:46
Predkovia z oblasti: Snina

Dobrý deň,

Prosím vie niekto prečítať a preložiť zápis v rodnej matrike z roku 1845,ktorý sa nachádza na konci strany pod čiarou ?
Ja tam čítam :
prolishace 6. november 1845 nata per subsequum matrimonium 1859 initum legitimatur Joan. Fischer Conf. Honoratior, Mater rectug vocatur Bének

Tu je link z FS:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Prílohy
podciarou.JPG
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Potomok narodeny 6.11.1845 ( t.j. zapis sa tyka Jana -5.zapis zdola ) bol zlegitimizovany sobasom ( matky) s ctihodným Janom Fiserom ( ev.konf.) v 1859 ; spravne priezvisko matky je Bének ......
Napísať odpoveď