Vyriešené Svadba - Dolná Súča - 1759 - záznam+mená

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
jan.vasko
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 09 Jún 2021, 11:29
Predkovia z oblasti: Dolná Súča, Drietoma, Soblahov, Drnovice, Újezd, Trenčín, Nemšová, Vysoké Pole

Dobrý deň,

opäť by som chcel by som veľmi pekne požiadať o Vašu odbornú pomoc s čítaním daného záznamu:

malo by ísť o záznam zo svadby, kde oddávaný by mal byť Juraj (Georgi?) Vasko a Anna??? - daný zápis neviem prečítať a mám pocit, že už tam vidím to, čo tam chcem vidieť :D

odkaz na orig.matriku:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

daný záznam sa nachádza na pravej strane matriky a je 8mi v poradí...

Vopred ďakujem za pomoc :)
Prílohy
svadba georg vasko a anna.JPG
Naposledy upravil/-a jan.vasko v 22 Júl 2021, 06:39, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Cop(ulatus) e(st) hon(estus) Juve:(nis) Georg:(ius) Vasko, et hon:(esta) Virg:(ine) Anna Lukačz. Testes Andreas Surovi et Andreas Papak ex inf(erio) Szu(csa) - zosobášený bol počestný mládenec Juraj Vaško a počestná panna Anna Lukáčová. Svedkovia Ondrej Surový a Ondrej Papak z Dolnej Súče.
jan.vasko
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 09 Jún 2021, 11:29
Predkovia z oblasti: Dolná Súča, Drietoma, Soblahov, Drnovice, Újezd, Trenčín, Nemšová, Vysoké Pole

Ďakujem!!! :)
Napísať odpoveď