Matrika evanjelickych umrti Nove Mesto nad Váhom - latincina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
littlekubo
Člen
Člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

Mozno do toho vlakna pridam dalsie zaznamy, lebo tie su pisane velmi svojsky a mam najdem niekoho zo svojich predkov.
Tu 1. maja 1859 zomrel v Novom Meste Samuel Peton. Nerozumiem ale poznamke o nobilite a priezvisko na konci zaznamu citam ako Ragulik, alebo jeho madarizovanu verziu.
Ide o niekoho vo vztahu ku rodine Ragulikovej?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
podľa matriky bol nebohým Samuel Peton / Peter, urodzený mäsiar, manžel Zuzany, rod. Ragulikovej. Podľa matriky zomrel 73-ročný na tuberkulózu, pričom s manželkou bol predtým ženatý 25 rokov.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
littlekubo
Člen
Člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

Dobry den a dakujem, Patrik.
Tak to este potrva, kym Zuzanu spojim so svojim predkami z rodiny Ragulikovcov.

Tu pri cisle 37 citam Thomasa Szluku, syna Thomasa a Judity Sumarovej. Je to tak spravne? Rovnako, rozumiem spravne, ze v case smrti mal len 2 roky a 6 mesiacov a zomrel na hnacku? Co ale neviem precitat a prelozit s odhadom je miesto kde zil.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443


bol by to pre mna zatial najstarsi zaznam o Slukovcoch v Novom Meste nad Vahom, no este stale mi chyba cela jedna generacia, aby som mohol potrvrdit, ze Tomas a Judita boli moji predkovia.
tu je zaznam o krsteni mojho pradeda Milana, no o jeho rodicoch Samuelovi a Katarine viem len, ze v NM krstili svoje deti
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV14G-SJG

Sem este pridam Anna Slukovu, zaznam 11, dceru Juraja (Georga) a Anny, ktora tiez zomrela ako dieta. Aj Anna a Juraj zili v rovnakej obci ako Tomas a Judita?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
záznam ste identifikovali správne. Slukovci žili v obci Mnešice (maď. Mnyeschitz), ktorá je dnes súčasťou Nového mesta nad Váhom.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
littlekubo
Člen
Člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

Dakujem velmi pekne. Po dalsich stranach som nasiel miesto bydliska zapisany slovensky
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

tu Jurajovi a Anne zomrela dcera Katarina a miesto sa da dobre precitat a aj mi nieco hovori. dakujem za overenie

Katka Slukova, zaznam 37, zomrela vo veku 2 roky a 2 mesice na phthisis, teda tuberkulozu, ak sa to ucim citat spravne.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

littlekubo napísal: 16 Okt 2021, 15:48 tu Jurajovi a Anne zomrela dcera Katarina a miesto sa da dobre precitat a aj mi nieco hovori. dakujem za overenie
Katka Slukova, zaznam 37, zomrela vo veku 2 roky a 2 mesice na phthisis, teda tuberkulozu, ak sa to ucim citat spravne.
Áno, čítate to správne.
Napísať odpoveď