VYRIEŠENÉ - sobasna matrika horne otrokove - poznamka farara

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Pekny vecer vsetkym....

Mozete mi prosim pomoct s prekladom a vykladom nasledovnych textov ocislovanych od 1 do 6 ..su to poznamky od farara pri sobasoch
ked to dam tak ako to precitam ja (neviem latinsky) do google translator, tak mi to vyhodi preklad ako v obrazku nizsie - potreboval by som vyklad ako to pochopit

vopred dakujem
Prílohy
preklad.JPG
5-6.JPG
5-6.JPG (116.92 KiB) 696 zobrazení
3-4-5.JPG
1-2.JPG
Naposledy upravil/-a Pavol.Bayer v 23 Jan 2022, 12:10, upravené celkom 1 krát.
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
na úvod pripomeniem večnú prosbu kolegu durosa. Pokiaľ je to možné, pridávajte sem buď link na pôvodné snímky z matriky, resp. nahrávajte obrázky na iné servery, napr. https://imgbb.com/ . Každý obrázok, ktorý sa vloží priamo na fórum, zaberá jeho kapacitu, a potom je nutné za poplatky opakované navyšovanie kapacity serveru.

K Vašej požiadavke:
1. Sponsi lethaliter infirmi in cubili copulati sunt, ac in sequelam huius matrimonii filia Anna 29a Dec(embris). 1860 nata, legitimata. Snúbenci sú smrteľne chorí, preto boli zosobášení vo svojom dome a v dôsledku sobáša bola dodatočne legitimizovaná ich dcéra Anna narodená dňa 29. decembra 1860.

2. Sponsus penes indultum Judicis Nobilium copulatus. Ženích bol zosobášený s povolením šľachtického súdu.

3. penes dimission(em): sponsi. Ženích predložil k sobášu priepustný list.

4. penes dimission(em): sponsi et indultum Judlium. Ženích predložil k sobášu priepustný list z domovskej farnosti a súdne povolenie (napr. pre nízky vek?).

5. sponsus penes indultum Judlium copulatus. Ženích k sobášu predložil súdne povolenie.

6. Sponsus ex Alsó Merasicz dimissus. Ženích bol k sobášu prepustený zo svojej farnosti v Dolných Merašiciach.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Dakujem

Ano budem nahravat obrazky na ine servery, nevsimol som si to a rozumiem problemu cize budem sa podla toho riadit.
Co sa tyka linku je to horsie, viem ze matriky su na familysearch ale ja ich mam v PC stiahnute komplet.

Este raz dakujem

Pekny den
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

patricius95 napísal: 23 Jan 2022, 11:47 Dobrý deň,
na úvod pripomeniem večnú prosbu kolegu durosa. Pokiaľ je to možné, pridávajte sem buď link na pôvodné snímky z matriky, resp. nahrávajte obrázky na iné servery, napr. https://imgbb.com/ . Každý obrázok, ktorý sa vloží priamo na fórum, zaberá jeho kapacitu, a potom je nutné za poplatky opakované navyšovanie kapacity serveru.
....
Ďakujem, Patrik. Ja len ešte pripomeniem pravidlá pod bodmi 4. a 5. hore. toto je náhodou vcelku dobre čitateľné, no nemusí to tak byť vždy. Okrem toho môžu unikať súvislosti (viď odpoveď Patrika k otázke 4 - ak by bol k dispozícii snímok, nebude iba hádať).
Napísať odpoveď