nezvyčajne dlhý zápis o sobáši - latinsky text "VYRIEŠENÉ"

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Chcem poprosiť niekoho, kto by mi vedel povedať, o čom sa píše v zápise sobáša Ignaca Kulcsára a Rosálie Gorcs - 1. marec 1802, je tam dlhší text. Myslela som si, že asi pôjde o informáciu ohľadne udelenia povolenia pre príbuzenský vzťah (dišpenc) ale takto dlhý text nemá nikto v danej farnosti ( a mnohí tam mali udelené dišpence) a tak asi išlo o niečo veľmi dôležité. V texte sa uvádza aj meno Franciscus Kulcsár, zaujímalo by ma, v akom kontexte. Vie mi niekto povedať, o čom sa tam píše?

"simplici Contangvinitatis gradu pence Dispensationem Roonandand. Franciscus Kulcsár nominati spondi Paser obsesrebad iric matrinomio filii fuit, prassedendo sa fide obliganum essa ne contangrine peris proles fass jungicunn es isse penes ... atd... spomína sa tam aj meno Josepha ?Vizi, a zase nobilis Franciscus Kulcsár...

link:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1766851

Ďakujem
Naposledy upravil/-a Monicina v 06 Dec 2022, 21:33, upravené celkom 1 krát.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Nevedel by mi prosím niekto povedať, o čom sa tam píše? Nepotrebujem doslovný preklad, len stručne uviesť, o čom to je. A ako do toho zapadá meno Franciscus Kulcsár? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
veľmi zhruba, píše sa tam o tom, že snúbenci boli v treťom stupni pokrvného príbuzenstva. Otec ženícha, urodzený František Kulčár s takým sobášom nesúhlasil a vydal svedectvo, že s takým sobášom ani súhlasiť nebude, pokiaľ k tomu snúbenci nedostanú dišpenz. A tak snúbenci dostali tzv. rímsky dišpenz od belehradského biskupa Jozefa Vilta, na základe ktorého boli zosobášení.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ďakujem veľmi pekne za preklad.

Chcem sa Vás opýtať, máte skúsenosti sa tým niečim, že rodičia nesúhlasili so sobášom kvôli vzdialenejšiemu príbuzenskému vzťahu syna a budúcej nevesty? Znamená to, že otec sám nebol s vlastnou manželkou v takom vzťahu a preto mu to bolo proti srsti? Alebo naopak to skôr znamená, že sám otec bol v takom vzťahu a u syna sa už obával, že by to už bolo "príliš prekrížené?"
Ide mi o to, že mám troch Ignácov, narodených v rovnakom období troch rokov, ktorí prežili detstvo a hľadám k nim správnych rodičov. Dvaja z nich mali rodičov, ktorí sami mali udelený dišpenz (oba páry boli Kulcsár s Kulcárovou) a len jeden z nich mal rodičov, ktorí neboli ani vzdialene príbuzní, dokonca matka bola zo vzdialenej farnosti.
Trochu ma to totiž prekvapuje, v danej farnosti (a obci) boli dišpenzy "na dennom poriadku" tak je pre mňa nepochopiteľné to odmietanie u jednej osoby, prečo mu to vadilo.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Monicina napísal: 02 Dec 2022, 14:47 Ďakujem veľmi pekne za preklad.
Chcem sa Vás opýtať, máte skúsenosti sa tým niečim, že rodičia nesúhlasili so sobášom kvôli vzdialenejšiemu príbuzenskému vzťahu syna a budúcej nevesty? Znamená to, že otec sám nebol s vlastnou manželkou v takom vzťahu a preto mu to bolo proti srsti? Alebo naopak to skôr znamená, že sám otec bol v takom vzťahu a u syna sa už obával, že by to už bolo "príliš prekrížené?"
Na túto otázku Vám nikto nedá odpoveď, nakoľko nevidíme do hlavy ľuďom, čo žili pred 200 rokmi. Ich názory a morálny kompas sa mohli kompletne líšiť od toho dnešného. Tretí stupeň pokrvného príbuzenstva predstavuje blízkych príbuzných, a preto bol nutný aj dišpenz.

Tohto Ignáca viete identifikovať ľahko - podľa dišpenzu bol synom Františka Kulčára.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ďakujem ešte raz za Váš preklad.
Problémom je, že všetci traja Ignácovia mali otcov, ktorí sa volali Franciscus. Áno, aj s takýmto zákonom schválnosti sa dá stretnúť.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Skúste si teda porovnať priezviská krstných rodičov pri narodení tých troch Ignácov a priezviská pri sobášoch Ignácov s ich manželkami. Možno to pomôže ;)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď