Prečítanie textu na fotografii - VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdravím,
dostala sa mi do ruky stará fotografia "niekoho z rodiny" . Slúžila ako pohľadnice, kde je adresát a pravdepodobne popis osôb, ktoré na tej fotke/pohľadnici sú. Chcela by som zistiť o koho presne ide, ak je to vôbec možné....
Podarilo sa mi prečítať adreáta: Mária Petrašovičová, ???, Poszony. Text je: Mamenko Svekruša a krstní Tatenko Palko ???
Tak som chcela poprosiť, či by to niekto vedel prečítať, ide mi hlavne o podpis... Asi je to nezvyčajná prosba, ale chcela som to skúsiť...
Ďakujem
Katarína
Prílohy
fotografia_I.jpg
fotografia_I.jpg (132.4 KiB) 321 zobrazení
Naposledy upravil/-a kabi v 03 Feb 2023, 16:00, upravené celkom 1 krát.
baron
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Petrasovics Mária
Felső Dios=Horné Orešany
Alsó Dios=Dolné Orešany
Pozsony megye=Bratislavská župa
Mamenka Svekruša
a Krsni Tatenko
Polkorab Franc...
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Veľmi pekne ďakujem,
aj keď s menom Polkorab Franc sa objavuje viac otázok ako odpovedí... :D Mária Petrašovičová by mohla byť moja pra-prababka.
Ešte raz ďakujem.
Katarína
Napísať odpoveď