příčina úmrtí latinsky-VYRESENO

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 336
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

]Dobrý den,
potřebuji pomoci s určením příčiny úmrtí - TU renis cum meta ad pulmonum 189- to číslo nevím co je možná číslo diagnoz? co se týká překladu tam překladač moc nepomohl ukázalo mi to-ledvina s cílem do plic??takže nevím co by to mohlo být napadlo mě že jí selhali ledviny a plíce??poradí někodo zkušenější co je to za příčina úmrtí přikládám fotku mám opis z matriky zemřelých.děkuji předem šárka
[attachment=0]IMG_1818.JPG[/attachment
Prílohy
IMG_1818.JPG
Naposledy upravil/-a šárka v 16 Júl 2024, 11:33, upravené celkom 1 krát.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Dobrý deň,
"TU[mor] renis cum meta ad pulmonum" = Tumor obličky s metastázami na pľúcach.

Obr. 5: Metastatická rakovina obličky sa šíri do pľúc, kostí alebo mozgu. https://patients.uroweb.org/sk/klasifik ... -obliciek/
šárka
Veterán
Veterán
Príspevky: 336
Dátum registrácie: 05 Aug 2020, 11:53
Predkovia z oblasti: Zemianská Olča,Kunová Teplica,Štítnik,Rimavská Sobota,Tomášovce,Karlovy Vary

děkuji za pomoc šárka
Napísať odpoveď