Zápis v matrike

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Pri zápise narodenia predka (v roku 1870) je v matrike poznámka, že zomrel 25.4.1943.
Zároveň v matrike zomrelých je zápis, že tá istá osoba zomrela vo veku 3 roky.
Mohlo sa stať, že ten, kto robil zápis sa niekde pomýlil, alebo ako mám tomu rozumieť?
lubos
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 23 Okt 2012, 00:58

Snáď jedna z možností: Spomínam si na zápis v matrike, kde v rovnakej obci (s rozvetvenými rodinami s rovnakým priezviskom) sa počas krátkeho obdobia (bolo to rádove po niekoľkých dňoch) narodili osoby s rovnakým priezviskom a pokrstené rovnakým menom. Doporučujem preto skontrolovať aj zápisy v príslušnej matrike krstov(narodených) v rozsahu cca 1-2 rokov okolo roku 1870.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Predpokladám,že tento narodený zomrel ako 3-ročný. Manželom sa neskôr opäť narodil syn, ktorému dali to isté meno. Len neviem, prečo bol tento zápis pri novorodencovi. Iba predpokladám, že sa mohol farár pomýliť (napr. v riadku), alebo zapísal dátum úmrtia inému novorodencovi, ako chcel. Počula som, že oznámenia o narodení, či smrti oznamovali farárom aj na ulici, tak farár, či iný zapisovateľ než vykonal zápis do matriky, sa mohol pomýliť, zle si zapamätať údaje a preto sú v matrikách nezrovnalosti. To všetko sú však iba moje dohady.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Dari napísal:Predpokladám,že tento narodený zomrel ako 3-ročný. ...............údaje a preto sú v matrikách nezrovnalosti. To všetko sú však iba moje dohady.
Mohlo ísť aj o to že zomrel ako 3 ročný ale záznam o narodení je v inej farnosti. Preto mohol farár (možno nevedomky) zapísať úmrtie pri takom istom mene. Najvhodnejšie by asi bolo ísť na matriku...pozrieť sa na úmrtie dotyčného 25.4.1943, mal by tam byť záznam aj z akého dôvodu umrel,kto to nahlásil,kedy,...atď. Určite by to pomohlo.
:?: ale je to iba predpoklad
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Ďakujem za reakciu na danú tému. V tomto prípade sa jedná iba o jednu farnosť.

Ja bývam dosť ďaleko od tejto matriky. Keď tam však pôjdem, nebudem mať určite iba túto jednu otázku. Už poznám tie "ochotné" matrikárky, ako sa budú tešiť, že ma budú musieť vybaviť (aj keď to nakoniec bude iba podľa ich predstáv).
Napísať odpoveď