Prečítanie mena osoby

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
mipo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17 Nov 2014, 08:04
Predkovia z oblasti: Jucha

Dobrý večer.
Prosím, vie mi niekto prečítať toto meno, priezvisko je asi Zemanka. Je to výpis z roku 1715 ( súpis daňovníkov). Ďakujem.
n78_17_061.jpg
n78_17_061.jpg (44.08 KiB) 1776 zobrazení
lubos
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 23 Okt 2012, 00:58

Nejedná sa o meno osoby ale stav. Pred priezviskom je slovo Relicta=vdova.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

je pravda, ze relicta oznacuje stav, ale obycajne za nou nasleduje aj meno (priezvisko) a s tvarom zenskeho priezviska, kde sa k muzskemu tvaru prida pripona -ka, som sa stretla neraz - aj v case tohto censusu...
preto podla mna ide o priezvisko v dnesnom tvare by bolo - vdova (pozostalá) Zemanová
mipo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17 Nov 2014, 08:04
Predkovia z oblasti: Jucha

Meno so začiatočným písmenom R som v tomto období nikde nenašiel a teraz mi to už dáva zmysel.
Ďakujem.
Napísať odpoveď