Spol. vrstva pri sobáši - Jozef Czintula a Mária Korpán 1877

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
zdurfinova1
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15 Feb 2016, 20:14
Predkovia z oblasti: Nitriansky kraj, Cabaj-Čápor, Lehota, Jarok

Dobrý deň,
pátrame s rodinou po našich predkoch a narazili sme na sobáš našich predkov a narazili sme na sobáš môjho 3x prastarého otca, Jozefa Czintulu s Máriou Korpánovou. Nevieme však prečítať celý titul pri jeho mene, len Nobilis, druhú polovicu sme nerozlúštili. Viete to niekto prečítať? Poprípade preložiť, čo za vrstvu to bolo? To isté sa týka aj vrstvy Libertini, z ktorej bola prastará matka, hľadala som na internete nejaké definície, ale buď slabo, alebo zle :D Vie mi niekto poradiť? Prikladám obrázok, brali sa 6. Novembra - 10-ty riadok zhora :)
https://drive.google.com/file/d/0B41kLt ... sp=sharing

Ďakujem,
Ďurfinová
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4058
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

To druhé slovo pri ženíchovi je honvéd, teda bol vojakom. Libertín, teda slobodník, bola vrstva vyčlenená z poddaných, ktorá bola oslobodená od daní a roboty. Hovorilo sa im aj že sú slobodného odchodu, pretože nemuseli mať súhlas zemepána na sťahovanie sa.
zdurfinova1
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15 Feb 2016, 20:14
Predkovia z oblasti: Nitriansky kraj, Cabaj-Čápor, Lehota, Jarok

Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď, pomohlo!
juliuano
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 18 Jún 2017, 19:58

Dobrý večer! Nobilis, znamená, urodzeny. Cintula, alebo Czintula sú stará šľachticka rodina. Celý názov aristokratickej rodiny je Czintula de Bur Szentmiklos. Rod bol nobilitovany Rudolfom II. armálnou listinou vydanou v Prahe 3.decembra 1580. Teda už 436 rokov. Všetky informácie nájdete na facebooku. Tam si vyhľadajte meno Július Cintula alebo rovno meno Czintula de Bur Szentmiklos. S pozdravom Július Cintula.
Napísať odpoveď