vyznam pracovnej pozicie

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
casper911
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:28
Predkovia z oblasti: Lanči, Lancsin z Pruského a okolia, Andraščík a Ondko zo Sabinova a okolia, Veľké Uherce

Pekny den prajem,

vedel by mi niekto vysvetlit, aky je rozdiel medzi tymito 2 zamestnaniami? Obaja pani pracovali v rovnakom case na rovnakom velkostatku..
ak som si to teda dobre prelozil..

jószág felügyelő - správca veľkostatku

gazdasági ispán - dohľad nad panským statkom

gazdasági intező - ???

Dakujem.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Podľa výkladového slovníka z rokov 1959-1962 (uvedené len tie významy, ktoré sa vzťahujú k poľnohospodárstvu :D)

ispán
https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadva ... pan-32A56/
približný preklad výkladu pod bodom 1.
1. (pred rokom 1945) <Na veľkostatku a strednom statku> dozorca nad pracovníkmi v poľnohospodárstve, riadiaci bezprostredne ich prácu, poväčšinou s nižšším vzdelaním ale poväčšinou s veľkými skúsenosťami v poľnohospodárstve.

intéző
https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadva ... MjI00sWOtE
II. podstatné meno
2. (poľnohospodárstvo, pred rokom 1945) Vedúci v menšom poľnohospodárskom podniku, alebo v prípade veľkého podniku vedúci menšej jednotky, ktorú spravuje na základe pokynov vyššieho vedenia (főintéző [predpona fő- má význam hlavný], jószágfelügyelő). Poväčšinou s poľnohospodárskym vzdelaním.

Čiže hierarchia je na vrchu je jószágfelügyelő (správca veľkostatku), gazdasági intező (buď správca menšieho statku, alebo časti veľkostatku) a gazdasági ispán (priamy dozorca nad pracovníkmi, niečo ako majster vo fabrike).

Laco

PS. Možno niekto opraví moje preklady, ale snáď sa mi podarilo zachytiť význam
casper911
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:28
Predkovia z oblasti: Lanči, Lancsin z Pruského a okolia, Andraščík a Ondko zo Sabinova a okolia, Veľké Uherce

Zdravim,

dakujem Vam velmi pekne za odpoved.
Napísať odpoveď