preklad latinčina - matrika krstených

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Používateľov profilový obrázok
katka2102
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 17:29
Predkovia z oblasti: Patsch, Pacs - Kunešov.. Drienko - Kremnicke Bane

Dobrý deň,

Prosím Vás o pomoc s rozlúštením poznámky v latinčine. jedná sa o matriku krstených poradové číslo 30. Narodený 02. mája Franciscus. Prečo je pri jeho mene poznámka, že Pozsonyi (Bratislava)? aj v poznámke je niečo o Bratislave. Ešte som sa s takýmto niečím nestretla, že by to pri mene bolo uvedené.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Ďakujem za Váš čas :-)

KP
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
podľa poznámky si ku dňu 11.11.1898 zmenil priezvisko z Passch na Pozsonyi.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
katka2102
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 17:29
Predkovia z oblasti: Patsch, Pacs - Kunešov.. Drienko - Kremnicke Bane

Dobrý deň,

Ďakujem veľmi pekne :-)

KP
Používateľov profilový obrázok
katka2102
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 17:29
Predkovia z oblasti: Patsch, Pacs - Kunešov.. Drienko - Kremnicke Bane

Dobrý deň,

Znovu som oživila túto tému, pretože by som Vás veľmi pekne chcela poprosiť o prepis tejto poznámky. Ja som z toho vyčítala:

Iuri a exc. ministerii in ferde(?) 1898 iuvenet MK 15483 in ductum .onat nome Pozsonyi.

Chcela by som totiž poznať, prečo si zmenil meno a predpokladám, že to je nejaká súdna značka pod ktorou by to mohlo byť uložené :-) Aj keď som sa dočítala, že koncom 19. a začiatkom 20. storočia dochádzalo k zmene priezviska v dôsledku národnostnej politiky uhorskej vlády, keď si mnohé osoby priezvisko pomaďarčili. Tak to bude asi jeden z tých prípadov.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dôvod tam nie je:
Juxta Exc(epit) ministerii interne 1898 novemb(er) 11 ??? 15483 indultum sonat nome Pozsony
Používateľov profilový obrázok
katka2102
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 17:29
Predkovia z oblasti: Patsch, Pacs - Kunešov.. Drienko - Kremnicke Bane

Dobry den,

Dakujem velmi pekne za pomoc :-)

KP
Napísať odpoveď