Vyriešené - Zmena vierovyznania zápis v matrike CZ

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

Dobrý deň,

mám otázku ohľadom zmeny vierovyznania. Pátram po predkoch v českých matrikách a v zázname môjho prapradeda ba dokonca pri všetkých jeho deťoch, ktoré som našiel majú uvedené:

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10413/187
(prvý riadok Josef)

"vyznání československé, okr. .... č. ...."

neviem ako si mám vyložiť tento zápis, ak to dobre chápem, zmenili vierovyznanie z rímskokatolíckeho na československé husitské po roku 1918. No chcel by som sa dopátrať, na základe toho čísla (v tomto prípade č.17.375) k nejakému oficiálnemu záznamu.

Ďakujem
Naposledy upravil/-a matik58 v 28 Okt 2020, 09:00, upravené celkom 1 krát.
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Zdravím,
jde o přípis okresní správy politické - dokument bude ve sbírce dokladů k matrice, nedigitalizované, buď ve stejném archivu jako matrika nebo ještě na faře - pokud se zachoval.
Po vzniku první ČSR v Čechách a na Moravě vystupovalo hodně lidí z řk církve a vstupovalo do církví jiných, případně zůstali bez vyznání. Což ovšem neznamená, že se některé jejich děti do řk církve nevrátily. Vystoupení z řk církve pro tyto lidi symbolizovalo odklon od starého R-U.
Nemyslím si, že by v přípisech bylo něco jiného než že "Oznamujeme Vám, že občan XY vystoupil ke dni ..... z církve.... " - prostě to, co farář opsal do matriky.
Zdraví P.Z.
matik58
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 11:18

ďakujem
Napísať odpoveď