Poznámka v schematizme - latina - 20. stor.

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý deň,
v schematizme pod kolónkou patrónov kostola (miestnej cirkvi) som nasiel takyto zapis:

Čs. agricult. Minist. (Camera forestr.) z roku 1928
alebo o pár rokov neskôr
Ministr.oeconomicae (Camera forestr.) z roku 1941


Československé ministerstvo hospodárstva? (Kabinet...?)
Ministerstvo ekonomiky? ((Kabinet...?)

V roku 1928 sa po prvykrat pise tato institucia, dovtedy tam boli pisany miestny zemepani.
Viete mi prosim prelozit o aku instituciu ide?

Čítal som, že:
Tam kde sa o miestnu cirkev nestaral miestny šľachtic od konca 18. storočia preberal záväzky štátny tzv. náboženský fond.
Žeby išlo o náboženský fond?
Ale zase na wikipedii som sa docital, ze.....
.....Jozef II. dal zriadiť aj tzv. náboženský fond, ktorý disponoval majetkom získaným z predaja nehnuteľností. Fond slúžil na zaopatrenie kňazov a rôzne iné charitatívne činnosti. Tento fond fungoval až do roku 1938. Vtedy ho po Anschluse Rakúska zhabal Adolf Hitler. ......

Tu som čosi našiel, ale neviem či to ma nejaku suvislost s mojou otazkou
http://spcp.prf.cuni.cz/lex/352-50.htm
S pozdravom ostáva Vlado
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Predpokladám, že sa jednalo o oddelenie/usek/odbor ministerstva pôdohospodárstva, resp. hospodárstva, ktoré malo na starosti lesné hospodárstvo. Asi sa nejednalo o nejaký špeciálny fond, to by tam asi bolo ináč napísané.

Ale bez záruky.

Laco
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Ešte je možné, že v tom roku 1928 miestny zemepan predal (alebo nejako ináč prišiel o svoj majetok) svoje lesné pozemky štátu a súčasťou zmluvy bol aj prechod patronátu nad kostolom. ČS štát ny určite neprebral len tak nejaké patronátne povinnosti nad katolíckym kostolom/farou.

Ak nie je tajomstvo, o akú farnosť ide a kto boli predchádzajúci patróni?

Laco
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

laco napísal: 14 Dec 2020, 09:27 Ešte je možné, že v tom roku 1928 miestny zemepan predal (alebo nejako ináč prišiel o svoj majetok) svoje lesné pozemky štátu a súčasťou zmluvy bol aj prechod patronátu nad kostolom. ČS štát ny určite neprebral len tak nejaké patronátne povinnosti nad katolíckym kostolom/farou.

Ak nie je tajomstvo, o akú farnosť ide a kto boli predchádzajúci patróni?

Laco
Dakujem laco za informaciu.
Ide o malicku obec Sampor (120 obyv.), dnes je sucastou (administativne) mesta Sliac (Sampor-Sliac 6km).
Katolici patria pod Sliac, Evanjelici pod Hronsek.
MIestny zemepani, ktory vlastnili majetky v Sampore, zili v nedalekej obci v kastieli v Hronseku.
Predchadzajucimi patronmi boli hronsecki zemepani Géczyovci, Esterházyovci, Kissovci atd.
S pozdravom ostáva Vlado
Napísať odpoveď