Slovenčina - majorčník VYRIEŠENE

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
hdkrizova
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Mar 2021, 09:21
Predkovia z oblasti: Trnava, Senica, rodokmeny robim 15 rokov - ale väčšinou v ČR, v SK cca 1 rok

Narazila som poprvý raz na tieto slova, a neviem ich najst cez google - možno ten koniec nedobre čitam. Vedeli byste mi povedat vyznam tych slov? Vyzera to ako Majorčník a Minorčník, či to suvisi s "majirom"? Alebo? Su to tie podčiarknuté slová napr. vpravo dole https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:939F-B19D-LQ
Naposledy upravil/-a hdkrizova v 23 Mar 2021, 11:11, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nie je to slovenčina, ale latinčina. Slovo je "Majorensis", popri ňom sa tam ešte objavuje "Minorensis". Je to teda vo význame "horný/veľký" a "dolný/malý". Otázne je vysvetlenie. Domnievam sa, že ide buď o vyjadrenie lokality, pretože Brestovany boli pôvodne dvoje - Veľké a Malé. Druhou možnosťou je označenie časti obce "horný (koniec)", "dolný (koniec)".
hdkrizova
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Mar 2021, 09:21
Predkovia z oblasti: Trnava, Senica, rodokmeny robim 15 rokov - ale väčšinou v ČR, v SK cca 1 rok

Ahá, moc děkuji, v české matrice by mě to asi napadlo, tady jsem myslela, že je to moje nedostatečná znalost starší Slovenštiny,
Napísať odpoveď